Film Droga na drugą stronę znalazł się wśród nominacji do tegorocznych nagród Gopo, odpowiednika francuskich Cezarów, ogłoszonych przez Stowarzyszenie Promocji Rumuńskiego Filmu. Doceniono twórców rumuńsko-polskiej koprodukcji – autora muzyki do filmu, Piotra Dziubka oraz odpowiedzialnych za dźwięk – Piotra Witkowskiego i Sebastiana Włodarczyka z Alvernia Studios. Sam dokument w reżyserii Anci Damian otrzymał zaś nominację w kategorii najlepszy film.
Droga na drugą stronę, która w grudniu gościła w polskich kinach, to jedyna w swoim rodzaju hybryda animacji, dokumentu i fikcji skupiona wokół autentycznych wydarzeń z lat 2007 – 2008. Opowiada historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie, w proteście przeciwko wątpliwym przesłankom jego zatrzymania.
Udział Polaków w powstawaniu filmu był znaczny – Piotr Dziubek, kompozytor, akordeonista i pianista skomponował muzykę, a udźwiękowieniem produkcji zajęli się inżynierowie dźwięku z Alvernia Studios – Piotr Witkowski i Sebastian Włodarczyk.
Warstwa dźwiękowa filmu Droga na drugą stronę ma szczególne znaczenie, bo narracja prowadzona jest z offu przez nieżyjącego już głównego bohatera. Dlatego zarówno reżyser filmu, jak i nam, bardzo zależało na właściwym – szczegółowym i realistycznym – oddaniu w warstwie dźwiękowej tego subiektywnego aspektu opowiadanej historii – mówi Sebastian Włodarczyk, z wytwórni Alvernia Studios.
Polskim producentem i dystrybutorem animowanego dokumentu jest Fundacja Magellana i Arkadiusz Wojnarowski, a film powstał przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Premiera DVD Drogi na drugą stronę została wyznaczona na kwiecień.
Nagrody Gopo – odpowiednik polskich Orłów czy francuskich Cezarów, są przyznawane od 2007 roku. Nazwa pochodzi od nazwiska Iana Popescu-Gopo, reżysera i założyciela rumuńskiej szkoły animacji. Nominacje zostały przyznane przez 11 osobowe jury, a zwycięzców wyłoni głosowanie przeprowadzone wśród 400 filmowców i przedstawicieli rumuńskiego przemysłu filmowego. Ceremonia rozdania nagród odbędzie się 23 marca w Bukareszcie.