1 marca 2012 roku w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu odbędzie się debata Habeas Lounge Sztuka i prawa człowieka. Czy artysta może pomóc Tybetańczykom? Dyskusję poprowadzi Justyna Jan-Krukowska.
Czy artysta może pomóc Tybetańczykom? Takie pytanie chce zadać uczestnikom debaty Habeas Lounge Justyna Jan-Krukowska – artystka wizualna i współautorka projektu polsko-tybetańskiej wymiany kulturalnej Czas na Tybet.
Pytanie zainicjuje dyskusję, w której wezmą udział artyści i naukowcy, osoby kiedyś i obecnie zaangażowane w szeroko pojętą działalność na rzecz obrony praw człowieka: Mira Żelechower-Aleksiun, Gendun Yonten, Jarosław Kotas, Beata Olszewska Bols, Marek Krukowski, Wiesław Cupała, Włodzimierz Zylbertal.
prowadzenie: Justyna Jan-Krukowska
Pytanie o sztukę i o prawa człowieka może być w dzisiejszych czasach trudne i ryzykowne. Merkantylna dialektyka zysku – straty, zdominowała świat i ludzkie systemy wartości. Dzieło sztuki traktowane jest przede wszystkim jak towar na sprzedaż, bądź lepsza lub gorsza lokata kapitału.
Codziennie, poprzez mass media docierają do nas informacje o konfliktach zbrojnych i powszechnym na całym świecie łamaniu praw człowieka. Organizacje humanitarne, takie jak m.in.: Human Rights Watch czy Amnesty International reagują wprawdzie szybko, lecz często pozostają bezradne wobec wyrachowanej ignorancji polityków.
W ciągu ostatnich 10 lat byliśmy w Polsce obserwatorami wydarzeń kuriozalnych i zarazem dramatycznych w swej istocie. Artystów raz za razem oskarżano i sądzono o obrazę uczuć i przekonań religijnych (casus Doroty Nieznalskiej). W podobnym czasie, w Amsterdamie – stolicy tolerancji europejskiej zginął z rąk muzułmańskiego fundamentalisty Theo van Gogh.
Pytanie zatem o sztukę, a zwłaszcza o jej zaangażowanie w obronę praw człowieka jest dziś zadaniem podwójnie trudnym i ryzykownym. Wymaga odwagi, właściwego sformułowania pytań i otwartej dyskusji. W Muzeum Współczesnym we Wrocławiu odbędzie się dyskusja, która być może nie zmieni świata, ale będzie miała istotny wpływ na życie.
Debata odbędzie się: 1 marca, godz. 19.00
Muzeum Współczesne
Plac Strzegomski 2a
Wrocław