2 marca 2012 roku ukazała się książka Busz po polsku Ryszarda Kapuścińskiego w formie audiobooka. Jest to jubileuszowa edycja z okazji 80. rocznicy urodzin Ryszarda Kapuścińskiego. Na tom, wydany nakładem Agory, składa się płyta zawierająca 21 reportaży czytanych przez Marcina Dorocińskiego oraz książeczka Postscriptum.
Busz po polsku jest debiutem książkowym Ryszarda Kapuścińskiego i jego jedynym dziełem w całości poświęconym Polsce. Akcja reportaży zawartych w tomie rozgrywa się w latach 50., głównie na polskiej prowincji.
Sam autor mówi:
Byłem młodym, początkującym reporterem tuż po studiach i fascynował mnie reportaż – wyprawy w teren, poznawanie nowego świata, jakim była dla mnie polska prowincja z wszystkimi jej problemami.
Polska prowincja była wtedy bardzo uboga, żyło się na niej trudno, źle. Ja to po prostu chciałem opisać. Te reportaże najpierw ukazywały się w Polityce. Zebrało się ich tyle, że dostałem propozycję z wydawnictwa Czytelnik, żeby je wydać w formie książki. Ukazała się podczas mojego pobytu w Afryce. To był mój debiut.
Według Małgorzaty Szejnert:
Busz pierwotnych emocji i doświadczeń autora pomaga zrozumieć drogę, jaką przez następne lata przebył on sam i ludzie z jego i najbliższych mu pokoleń. To oni ze swoimi wielkościami i małościami zadecydowali o tym, gdzie dzisiaj jesteśmy i oddalili od Polski kluczowe słowo w tytule zbioru – busz, w którym zawsze rządzi silniejszy.
W 2012 roku przypada 50. rocznica opublikowania pierwszej książki Ryszarda Kapuścińskiego. W ciągu półwiecza Busz po polsku miał siedem wydań, m.in. w 2008 ukazał się w ramach Kolekcji Gazety Wyborczej.
Jego ósma edycja to właśnie audiobook, który jest dźwiękową wersją wydania Agory, czytaną przez Marcina Dorocińskiego oraz autorki wstępu – Barbarę Chlabicz i posłowia – Małgorzatę Szejnert, wzbogaconą o archiwalną wypowiedź o książce samego autora.
Audiobookowi Busz po polsku towarzyszy 48-stronicowa książeczka do czytania i oglądania, w której można znaleźć m.in.: esej Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka, opis wizyty we wsi Koziary u Józefa Jagielskiego, bohatera reportażu Ocalony na tratwie i 23 fotografie z września 1959 roku z Konina – jedyny znany materiał fotograficzny z Polski autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego, który jesienią 2010 roku został odnaleziony w archiwum pisarza.