Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tegorocznym gospodarzem uroczystości otwarcia Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce będzie Muzeum w Łowiczu skansen w Maurzycach. Ogólnopolska inauguracja EDD odbędzie się 8 września 2012 r.
Polska już po raz 20. weźmie udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym w Europie wydarzeniu promującym zabytki. Miejsce inauguracji tegorocznych obchodów EDD jest ściśle związane z hasłem przewodnim wydarzenia Tajemnice codzienności. Hasło ma przywołać spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, które jest kwintesencją bycia tu i teraz. Pokazuje kreatywność ludzi, wspólnotę kulturową i historyczną. Tajemnice codzienności zachęcają do ciekawego rozglądania się wokół – odkrywania nieznanego, przywoływania zapomnianego.
W skansenie w Maurzycach zwiedzającym przybliżana jest różnorodna tematyka związana z kulturą materialną i niematerialną Księżaków oraz z dawną sztuką i rzemiosłem ludowym. Wyróżniająca się na tle innych regionów w Polsce kultura ludowa ziemi łowickiej niejednokrotnie stanowi wizytówkę nie tylko regionu, ale także Polski poza jej granicami. O żywotności tej kultury i jej trwaniu świadczy działające liczne grono współczesnych twórców ludowych. Symbole takie jak strój ludowy, wycinanki, hafty inspirują współczesnych dizajnerów, projektantów i artystów.
Skansen w Maurzycach prezentuje zabytki dokumentujące architekturę wiejską i sakralną ziem dawnego Księstwa Łowickiego. Obiekty skansenowskie przeniesione zostały ze wsi tzw. księżackich, zamieszkałych niegdyś przez grupę etnograficzną zwaną Księżakami Łowickimi lub Łowiczanami. Ziemie dawnego księstwa, dziś określane jako Region Łowicki, obecnie leżą na terenach powiatów łowickiego i skierniewickiego.
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku, w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. To wtedy francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji w 1984 r., Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono obiekty. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Obecnie biorą w nich udział członkowie Rady Europy oraz Armenia, Azerbejdżan, Gruzja i Turcja. Polska przyłączyła się do projektu w 1993 r.
EDD w Polsce jest projektem wykorzystywanym do wzmocnienia społecznej współodpowiedzialności za stan zabytków. Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię ich ziem. Nie można mówić o dziedzictwie i jego wartości, nie mówiąc o historii. Dzięki obcowaniu z zabytkiem, wydarzenia z przeszłości stają się mniej odległe i bardziej zrozumiałe.