15 marca 2012 roku w klubie Zwiąż mnie w Warszawie odbędzie się pokaz filmów rodem z Gruzji. Projekcja odbędzie się w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych Związani ze Wschodem.
Zaprezentowane zostaną dwie produkcje dokumentalne w reżyserii Salomé Jashi – Bez słów oraz Przywódca ma zawsze rację. W programie miłośnicy nieco przykurzonych animacji również znajdą coś dla siebie.
Bez słów (Dadumebulebi), Gruzja 2009, reż. Salomé Jashi, 12′
Wojna w Gruzji w 2008 roku spowodowała śmierć przynajmniej kilkuset osób i wysiedlenie kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Osetii Południowej. W jaki sposób przedstawić tragedię rodzin, które straciły bliskich, tysięcy mieszkańców zmuszonych opuścić swoje domy, walczących żołnierzy, nie pojmujących sytuacji dzieci? Salomé Jashi udało się odpowiedzieć na te pytania w sposób, który mało kogo pozostawia obojętnym, choć na ekranie nie widać wojennych okropności. Jej krótki film opiera się na ciekawym pomyśle formalnym: stajemy się świadkami tragedii, choć sami jej nie zobaczymy.
(źródło: materiały Watch Docs)
Przywódca ma zawsze rację (The Leader is Always Right), Gruzja 2010, reż. Salomé Jashi, 43′
Salomé Jashi powraca do konfliktu gruzińsko – rosyjskiego, tym razem znakomitym filmem w stylu cinéma vérité. Bohaterami dokumentu są dzieci uczestniczące w patriotycznym obozie letnim zorganizowanym przez gruzińskie władze. Na pierwszy rzut oka obóz wygląda zwyczajnie, ale bardzo szybko zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy świadkami indoktrynacji w duchu autorytarnego szowinizmu. Propagandowe mityngi mają wzbudzić lub umocnić w dzieciach nienawiść do Rosjan i jednocześnie upewnić je w przekonaniu, że jedynym człowiekiem zdolnym uchronić Gruzję przed rosyjskim zagrożeniem jest Michaił Saakaszwili – przywódca, który nawet kiedy popełnia błędy, zawsze ma rację. Ci, którzy nie umieją lub nie chcą brać udziału w zbiorowej martyrologicznej histerii, muszą odejść. Większość jednak zostanie aż do spektakularnego finału.
(źródło: materiały Watch Docs)
Salomé Jashi – gruzińska reżyserka urodzona w 1981 roku w Związku Radzieckim. Dorastała w czasie konfliktów o niepodległość Gruzji. Ukończyła MA Documentary by Practice na Uniwersytecie w Londynie. Wielokrotnie nagradzana za swoje formy dokumentalne.
Pokaz w ramach cyklu Związani z Gruzją możliwy dzięki uprzejmości reżyserki oraz organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs.
Klub Zwiąż Mnie
11 Listopada 22/8
Warszawa