14 marca 2012 roku w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach odbędzie się spotkanie w ramach cyklu Konteksty.
Anioł i Diabeł w kulturze europejskiej to jedne z najbardziej rozpoznawalnych motywów ikonograficznych. Dla jednych jest to sympatyczny Boruta, dla innych przerażający Lucyfer. Jakie są najbardziej popularne oblicza Złego w plastyce nieprofesjonalnej i sztuce ludowej, można będzie dowiedzieć się podczas najbliższego spotkaniach w ramach cyklu Konteksty.
Podczas spotkania z muzealnikami, specjalistami od sztuki naiwnej i etnografii, słuchacze poznają bliżej wizerunki budujące stereotypowe wyobrażenia nieziemskich istot, które zmieniały się poprzez wieki pod wpływem wielu czynników. Na wykładzie Świat anielski i diabelski w sztuce ludowej Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko opowie o dualizmie świata oraz odwiecznej walce aniołów i diabłów widzianych w różnych kontekstach oczami artystów ludowych.
W trakcie drugiej prezentacji Nie taki diabeł straszny. Wizerunki anioła i diabła w twórczości plastyków nieprofesjonalnych, którą poprowadzi Sonia Wilk, można będzie dowiedzieć się w jakim stopniu brak konwencji gatunkowych wpływa na dostosowywanie się do kontekstów kulturowych. Stare przysłowie mówi Nie taki diabeł straszny, jak go malują uczestnicy spróbują zatem zobaczyć, jak jest on malowany przez twórców nazywanych naiwnymi lub nieprofesjonalnymi oraz czy nieskrępowana wyobraźnia pozwala na ucieczkę w świat dziecięcej wyobraźni.
Dla przeciwwagi, a także w kontekście prezentowanej wystawy, można będzie przyjrzeć się również różnorodnym ujęciom postaci anioła, od dobrodusznego i zawsze czujnego opiekuna, po rycerza walczącego ze złem. Ilustracją do tych rozważań będą prace między innymi Erwina Sówki, Jana Nowaka, Waldemara Pieczki, Franciszka Kurzeji i Eugeniusz Brożka.
Cykl spotkań ma zwrócić uwagę słuchaczy na konteksty, które nigdy tak bardzo, jak dzisiaj nie decydowały o kształcie świata. Kontekst, narzędzie groźne i jednocześnie pożyteczne, odgrywa dużą rolę w procesie kształtowania informacji i zdobywania wiedzy. Może być obszarem wolności, ale i ograniczenia. Mnogość kontekstów często decyduje o atrakcyjności kultury i sztuki, dzięki czemu nie istnieje jedna wersja odbioru dzieła, ale istnieją prawdy preferowane.
Spotkanie odbędzie się 14 marca o godz. 16.30
Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Śląskiego
Plac Sejmu Śląskiego 2
Katowice