Od 15 marca 2012 roku w Muzeum Rzemiosła w Krośnie będzie można oglądać wystawę Od ucznia do mistrza – Kowalstwo.
Już kilkaset lat przed naszą erą ludzkość nauczyła się wytapiać żelazo, a z uzyskanego materiału wyrabiać zarówno funkcjonalne jak i ozdobne przedmioty. Kowalstwo, od czasu wytopu metalu z rud metali, stało się jednym z najważniejszych zawodów wykonywanych przez człowieka . Było cenione we wszystkich kulturach, którym znany był sposób na pozyskanie metalu.
(…) Do XVII wieku, czyli zanim powstała przemysłowa produkcja metalurgiczna, niemal cały proces obróbki żelaza odbywał się ręcznie – siłą mięśni kowali i ich pomocników. Technika obróbki wymagała więc od rzemieślników dużej sprawności fizycznej. Po rozgrzaniu żelaza w palenisku kowal nadawał mu odpowiedni kształt na kowadle, posługując się przy tym prawie wyłącznie młotkiem i obcęgami – sklepując, rozciągając, skręcając, skuwając czy przewlekając.
(…) Wystawa Od ucznia do mistrza – Kowalstwo prezentuje historię tego trudnego rzemiosła i zawodów, które wywodzą się z kowalstwa, jak płatnerstwo czy ślusarstwo. Niegdyś niezbędny w każdej wsi, kowal to w dzisiejszych czasach zawód ginący i praktykowany tylko przez prawdziwych pasjonatów. O rozmiarze tej pasji możemy się przekonać, zwiedzając ekspozycję w Piwnicy PodCieniami.
Jadwiga Bigoś
Wernisaż: 15 marca
Wystawa potrwa do 13 maja
Muzeum Rzemiosła, Piwnica PodCieniami
ul. Rynek 5
Krosno
1 komentarz
Swego czasu wiele bym dał by być uczniem jakiegoś mistrza. Niestety do dzisiejszego poziomu dochodziłem metodami prób i błędów.