Od 22 marca 2012 roku w Bochenska Gallery w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Michała Torzeckiego, Iwony Zawadzkiej, Błażeja Worsztynowicza, Agnieszki Żak Artyści z Pracowni Wschodniej.
W Bochenska Gallery będzie można zobaczyć prace czworga młodych warszawskich artystów związanych z Pracownią Wschodnią. Wszyscy, choć w różnych pracowniach, ukończyli studia malarskie, by wkrótce potem wprowadzić się do przychylnej artystycznym działaniom kamienicy przy Lubelskiej 30/32. Od lat przyjaźnią się i wspólnie pracują.
Domeną Michała Torzeckiego jest portret, w którym wychodzi poza ugruntowany tradycją antropocentryzm. Zdolność artysty do uważnego przyglądania się światu pozaludzkiemu i umiejętność uchwycenia jego człowieczego pierwiastka zaowocowała serią monochromatycznych, kontrastowych, nieomal psychologicznych portretów kotów i psów.
Plakatowo malowane, figuratywne obrazy Iwony Zawadzkiej są bardzo osobistym zapisem życia wewnętrznego zakodowanego w gestach i zachowaniach. Wykadrowane wrażliwym okiem, przetłumaczone na język konturowego rysunku oraz ekspresyjnie zestawionych barw przenoszą wyraziste emocjonalne treści.
Cykl kameralnych prac Błażeja Worsztynowicza przypomina podróżnicze slajdy z pogranicza jawy i snu. Typowa dla sennych wizji nieokreśloność czasu i miejsca sprawia, że lewitujące w enigmatycznych przestrzeniach budynki oraz auta budują pejzaże metaforyczne, nienamierzane na żadnej mapie świata i nieobecne w żadnym przewodniku.
Z płócien Agnieszki Żak wyłania się rzeczywistość skonstruowana z wizualnych cytatów zaczerpniętych z kultury masowej. Wykorzystując jej symbole oraz postacie artystka zdaje się stawiać pytanie o tożsamość czy szansę na autentyczność w świecie, w którym nawet uczucia stają się częścią wielkiego popkulturowego spektaklu.
Iwona Zawadzka urodziła się w 1981 roku. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego otrzymała w 2006 roku. Aneks z Malarstwa Ściennego wykonała w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Ma w swoim dorobku liczne wystawy indywidualne: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku, BWA w Sandomierzu, Festiwal Experyment w Zbąszynie, Galeria Podlaska, Salon Sztuki 49 w Warszawie, Centrum Smolna w Warszawie, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Podyplomowa Wystawa Malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie.
Agnieszka Żak urodziła się w 1982 roku w Warszawie. Jest absolwentką ASP w Warszawie. Studiowała na Accademia di Belle Arte di Brerra w Mediolanie. W 2007 r. obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa, w pracowni Prof. Jarosława Modzelewskiego. Otrzymała nagrodę Dyplom 2007, im. Prof. Józefa Szajny – ufundowaną przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy Prof. Józefa Szajny i Galerii Studio oraz stypendium, ufundowane przez Pana Dariusza Wasylkowskiego. Jest laureatką konkursu na wystawę indywidualną na 6 Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Inspiracje 2010 w Szczecinie. Uczy rysunku i malarstwa w Studiu Sztuki, przy ul. Gen. Zajączka. Od 2005 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pracownia Wschodnia. Od 2009 roku jest członkiem Stowarzyszenia dziennikarzy i dokumentalistów Koncentrat. Od 2009 roku prowadzi firmę Art Design Studio.
Michał Torzecki jest polsko-amerykańskim artystą młodego pokolenia. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem Europejską Akademię Sztuk w Warszawie. Dyplom pod kierunkiem Franciszka Starowiejskiego, jednego z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, u którego był asystentem aż do jego śmierci. Michał ma na koncie trzy wystawy monograficzne i udział w ośmiu zbiorowych (jedna z nich w Nowym Jorku w ramach Annual Affordable Art Fair i wystawa zbiorowa w londyńskiej Unit24 Gallery).
Błażej Worsztynowicz urodził się w 1979 roku w Koszalinie, mieszka w Warszawie. Ukończył wydział malarstwa na Europejskiej Akademii Sztuk. Zajmuje się grafiką i malarstwem. Od 2006 roku działa w Stowarzyszeniu Animacji Kultury Pracownia Wschodnia na warszawskiej Pradze. Współtworzy pracownię sitodruku SITO, gdzie poza realizacją własnych projektów, zajmuje się promocją techniki sitodruku. Razem z pracownią SITO we współpracy z No style fuckers i galerią Supalife Kiosk z Berlina, organizował wystawę niezależnych plakatów Bitwa.
Wernisaż: 22 marca, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 6 kwietnia
Bochenska Gallery
ul. Ząbkowska 27/31
Warszawa