29 marca 2012 roku o godz. 20.00 w klubie Zwiąż Mnie w Warszawie odbędzie się spotkanie z Radkiem Polakiem – fotografem i dokumentalistą. W ramach cyklu Związani ze Wschodem autor zaprezentuje projekt Machismo, czyli serię zdjęć obrazujących życie mężczyzn w Gruzji.
Gruzję po raz pierwszy odwiedziłem w 2006. Z jednej strony miałem wrażenie jakbym znalazł się w Polsce bis – podobne zwyczaje, religia – jednym słowem posowiecka rzeczywistość. Jednak z każdym dniem dostrzegałem dość znaczące różnice, aż pewnego dnia uświadomiłem sobie, że znalazłem się w kraju MĘŻCZYZN. To wokół nich toczy się codzienne życie Gruzji, to oni znajdują się w epicentrum wszystkiego. Kobiety ustępują im pola niemal w każdej dziedzinie. Mężczyźni zgrupowani na ulicach, zajmujący najlepsze stoliki w restauracjach, mężczyźni jako kierowcy, decydenci i organizatorzy imprez wszelakich. To oni udzielają informacji, wznoszą toasty, wyznaczają rytm miast.
Podczas kolejnych wizyt zgłębiałem historię Gruzji wypływającą z ust moich kaukaskich znajomych. Słuchałem opowieści o walkach w latach 90., niesłabnących konfliktach gruzińsko-rosyjskich, wojnie z 2008, czy tragicznym losie pierwszego prezydenta Zviada Gamsakhurdia. Wówczas zrozumiałem, że pierwiastek męski wyzierający z owych opowieści ma swoje, niejednokrotnie niszczące, przełożenie na codzienne życie społeczne oraz polityczne w Gruzji.
Ofiary walk gangów, nastoletni chłopcy ze scyzorykami w kieszeniach, niesłabnąca nienawiść do Rosjan, czy fascynacja hazardem i przemocą, to obrazy jakie bez trudu można dostrzec przechadzając się ulicami Gruzji. Idąc śladami owych przepełnionych testosteronem scenerii, zacząłem tworzyć z nich fotograficzną mozaikę portretów, zdarzeń, męskich symboli. Tak powstaje Machismo. Projekt wykorzystujący różnorodne techniki fotograficzne, który rozwijam i pogłębiam.
Identyfikuję się z generacją przełomu. W 1989 miałem 14 lat, komunizm pamiętam bardzo dobrze, zostałem jednak ukształtowany przez powstający kapitalizm. W swoich projektach dokumentalnych, nad którymi pracuję od 2004, skupiam się głównie na procesach związanych z rozwojem i zmianą na lepsze mentalności Polaków i małych grup społecznych. Pracując w Gruzji, czułem, że mam okazję wrócić do lat dziewięćdziesiątych w kraju nad Wisłą. Do czasów, które pamietam jako nastolatek. Od 2006 Gruzja stała się moim tematem numer dwa.
Radek Polak
Radek Polak ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2007 roku został laureatem grantu Ministerstwa Kultury. Jego prace można było oglądać m.in w Warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, czy paryskim Centre Georges Pompidou.
Wstęp wolny
Klub Zwiąż Mnie
ul. 11 Listopada 22/8
Warszawa