Od 29 marca do 6 grudnia 2012 roku będzie trwał kolejny cykl wykładów Wawel znany i nieznany w Zamku Królewskim na Wawelu.

Nowa edycja cyklu wykładów dla dorosłych Wawel znany i nieznany, odbędzie się pod hasłem Wielcy ofiarodawcy wawelscy.
Pierwszy wykład tegorocznego cyklu – 29 marca – wygłosi prof. dr hab. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Przybliży on ciekawą postać Jerzego Mycielskiego – historyka, historyka sztuki, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, kolekcjonera i darczyńcy. Jego kolekcja, ofiarowana w roku 1928, istotnie przyczyniła się do stworzenia wawelskich zbiorów malarstwa.
Na całym świecie donatorzy odgrywają bardzo istotną rolę w budowaniu kolekcji muzealnych. W szczególny sposób dotyczy to Wawelu. Odzyskany w 1905 Zamek był zrujnowany i opustoszały – wszelkie zbiory i wyposażenie rezydencji królewskiej długo wcześniej zostały wywiezione lub zniszczone. Zbiory muzealne odbudowano w dużej mierze dzięki hojnym darom kolekcjonerów i ofiarodawców takich jak Jerzy Mycielski, Leon Piniński, Karolina Lanckorońska, czy Tadeusz Wierzejski. Dzięki ich darom, dziś Wawel może się szczycić, między innymi, najistotniejszym w Polsce zbiorem włoskiego malarstwa renesansowego (dar Lanckorońskiej, 1994–2002), unikatową w zbiorach polskich kolekcją malarstwa angielskiego (dar Pinińskiego, 1931), czy liczącą się w świecie kolekcją wczesnej porcelany miśnieńskiej (dar Wierzejskiego, 1966). Także trzon kolekcji militariów Wawel zawdzięcza ofiarodawcom – w tym wojsku polskiemu (1919) oraz potomkom rodzin, odgrywających niegdyś ważną rolę w dziejach Rzeczypospolitej. W pewnym sensie, za pierwszego wawelskiego darczyńcę można uznać króla Zygmunta Augusta. W swoim testamencie monarcha zapisał wawelską kolekcję arrasów narodowi, co było, na owe czasy, ewenementem.
Wawel znany i nieznany, 29 marca do 6 grudnia 2012 roku.
Wawelskie Centrum Wystawowo-Konferencyjne, godz. 17.00.