31 marca i 1 kwietnia 2012 roku o godz. 13.00 na Sopockiej Scenie Off de BICZ, najmłodsi miłośnicy teatru lalek będą mogli obejrzeć spektakl Śpiąca królewna na podstawie baśni braci Grimm i Charlesa Perrault.
Teatr Luby Zarembińskiej to więcej niż teatr lalkowy, bo aktorzy poruszający lalkami wyeksponowani są na scenie dość wyraźnie. Soczyste czerwienie strojów, dodatkowo podkreślone światłem, ukazują ich wyraźnie jako sprawców wszelkiej akcji. Są oni także narratorami, zapoznającymi widzów z tym, co dzieję się na scenie – wprowadzają nowych bohaterów, bawią się nimi, a nawet konsultują z widzami najlepsze zakończenie. Reżyserka wystąpiła w Sopocie w parze z Piotrem Srebrowskim i choć początkowo partnerką reżyserki miała być kobieta, młody trójmiejski aktor spisał się świetnie, budując swoją charyzmą większość zabawnych scen.
Scenografia zawężona do komody z szufladami, w której kryją się mali bohaterowie i przestrzeni nad komodą, gdzie rozgrywa się akcja, od początku budują atmosferę magii i stanowią zapowiedź odsłaniania tajemnicy. Mimo nie ukrywanego udziału pary aktorów, urocze lalki, które stworzyła Grażyna Rigall, ożywają. Momentami zaczynają żyć własnym życiem i właśnie te momenty decydują o tym, że ożywa również sama baśń.
Martyna Adamczak, Rapujący królewicz w komodzie z szufladami, Port Kultury
Baśń Śpiąca królewna, spisana przez braci Grimm opowiada historię pary królewskiej, której urodziła się córeczka. Szczęśliwi rodzice wydali wielką ucztę, zaproszono na nią wróżki z całego królestwa. Zapomniano o jednej, która urażona rzuciła zaklęcie na królewnę: w piętnastym roku życia, dziewczyna ukłuje się wrzecionem i zapadnie w stuletni sen. Król chcąc uchronić dziecko, kazał zniszczyć w państwie wszystkie wrzeciona. Niestety, gdy dziewczynka dorosła, znalazła się w wieży, gdzie stara kobieta przędła płótno. Dziewczynka ukłuła się i pogrążyła się we śnie a wraz z nią całe królestwo. Po stu latach przybył młody królewicz i odczarował pocałunkiem królewnę. Zbudził się wówczas cały dwór a wszyscy odtąd żyli długo, długo i szczęśliwie.
Za pomocą wyrafinowanych i ręcznie robionych lalek na tle płynnie przewijającego się zwoju scenografii, aktorzy przeniosą widzów nie tylko w świat baśni o zaklętym królestwie. Odkryją także tajemne przestrzenie snu, który przynosi inspiracje i działa oczyszczająco. A zakończenie daje nadzieję i wiarę w miłość oraz w szczęśliwe życie.
Podczas spektaklu dzieci zapoznają się z różnorodnymi formami teatru lalkowego. Na program składają się: prezentacja małej formy scenicznej w konwencji wybranej techniki lalkowej, rozmowa z dziećmi, pokaz animacji, wspólna zabawa oraz twórcze zadania. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych, uczniów szkoły podstawowej, widzów od lat 2 do 102.
Adaptacja i reżyseria: Luba Zarembińska
Obsada: Luba Zarembińska, Piotr Srebrowski
Projekt i wykonanie lalek: Grażyna Rigall
Produkcja: Teatr Stacja Szamocin / Sopocka Scena Off de BICZ
Sopocka Scena Off de BICZ
al. Mamuszki 2
Sopot