20 i 21 kwietnia 2012 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się 4. edycja festiwalu Mazovia Goes Baroque. Festiwal prezentuje współczesne interpretacje i wykonywania kameralnych utworów muzyki barokowej oraz dawnej.
Czwarta edycja cyklu Mazovia Goes Baroque to już nie początki, ale wciąż jeszcze nie wiek dojrzały. Pod względem repertuarowym Mazovia Goes Baroque koncentruje się na tym obszarze muzyki dawnej, który dla kształtowania się estetyki, stylu oraz praktyki wykonawczej miał znaczenie podstawowe, a więc na muzyce solowej i kameralnej. Współcześni wykonawcy rozwijają język wykonawczy muzyki dawnej, pracując nad mniejszymi, kameralnymi utworami – tam wchodzi się w labirynty, w którym ukryte są wskazówki, jak muzykę dawną należy rozumieć i jak ją wykonywać.
Tegoroczna edycja to wędrówka takimi muzycznymi labiryntami. W programach koncertowych znajdzie przede wszystkim muzyka XVII wieku, ale również muzyka średniowieczna, renesansowa, romantyczna, a nawet współczesna.
Bohaterami kwietniowych koncertów będą dwa instrumenty klasyczne (skrzypce, klawesyn) oraz cymbały, których rola w historii muzyki europejskiej jest dużo ważniejsza niż skłonna byłaby przyznać stereotypowa wizja przeszłości. Z tej historii interesujący wydaje się krótki moment, gdy cymbały oderwały się na chwilę od swojej historycznej i ludowej tradycji, by zagościć w kontekście muzyki artystycznej, jako jej pełnoprawny wykonawca. Ten czas to druga połowa XVIII i początek XIX wieku.
Alice Piérot
Jest zdobywczynią pierwszej nagrody skrzypcowej w Konserwatorium Narodowym w Lyonie i laureatką dwóch międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej. Regularnie zapraszana jest jako solistka lub koncermistrzyni przez orkiestry barokowe i klasyczne. Od dłuższego czasu jest koncertmistrzynią zespołu Le Concert Spirituel Hervé Niqueta. Alice Piérot uczy skrzypiec barokowych w konserwatorium w Aix-en-Provence. Była lub wciąż jest członkiem kilku zespołów kameralnych: Les Veilleurs de Nuit (Diapason d’Or roku 2003 za nagranie Sonat Różańcowych Bibera dla wytwórni Alpha), Les Niéces de Rameau, Ad fontes (Zurych), z którymi dokonała wielu nagrań. Wspólnie z Fanny Paccoud i Eleną Andreyev stworzyła trio AnPaPié, z którym wystąpiła w roku 2010 w cyklu Mazovia Goes Baroque. Alice jest także twórcą i szefem artystycznym centrum kultury La Courroie pod Awinionem.
Aline Zylberajch
Po ukończeniu konserwatorium w Paryżu kontynuowała naukę gry na klawesynie u Tona Koopmana w Amsterdamie i u Johna Gibbonsa w Bostonie. W czasie swej kariery występowała z wieloma orkiestrami, zespołami kameralnymi, solistami. Wzięła udział w nagraniu ponad 50 płyt, a wśród jej ostatnich dokonań znajdują się m.in.: płyta poświęcona muzyce Johanna Jakoba Frobergera i François Couperina Portrait de l’Amour (wyróżnienia Diapason d’Or, 10 de Répertoire, Choc du Monde de la Musique, Recommandé par Classica, Gramophone, Early Music Review), album zawierający sonaty Domenico Scarlattiego wykonane na pianoforte Cristoforiego (Diapason d’Or de l’Année) oraz nagranie egzotycznego duetu złożonego z historycznego fortepianu i psałterionu.
Komalé Akakpo
Urodził się w Günzburgu w Niemczech. W wieku 14 lat rozpoczął naukę gry na cymbałach i gitarze. Studiował w Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie Birgit Stolzenburg (cymbały) oraz Josefa Hornsteinera (gitara i vihuela). Komalé Akakpo wykonuje utwory renesansowe i barokowe napisane na cymbały i na ten instrument transkrybowane, a jednocześnie występuje z zespołami kameralnymi, takimi jak duety Johanna Höbel & Komalé Akakpo, Salz & Pfeffer z gitarzystką Stefanie Böhm, z którą wykonuje utwory Elgara, Granadosa i Gosseca, a także muzykę południowo-amerykańską i bałkańską. Wraz z Aline Zylberajch grającą na klawesynie i fortepianie wykonuje utwory przeznaczone na cymbały (Airs propres pour le tympanon), sonaty włoskie per salterio oraz transkrypcje inspirowane praktyką wykonawczą wirtuozów pantaleonu, koncertowych cymbałów z XVIII wieku.
Program:
- 20 kwietnia, godz. 19.00
Komalé Akakpo hackbrett (cymbały)
Aline Zylberajch pianoforte
Program: Nieklasyczne brzmienie klasyki
Alice Piérot skrzypce
Program: Muzyka na skrzypce solo (J.S. Bach, G.Ph. Telemann)
- 21 kwietnia, godz. 18.00
Komalé Akakpo hackbrett (cymbały)
Program: Cymbały też mają prawo do baroku… i muzyki współczesnej
Alice Piérot skrzypce
Aline Zylberajch pianoforte
Program: C.Ph.E. Bach na skrzypce i pianoforte
Organizator: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
Współorganizator: Program 2 Polskiego Radia
Dyrektor Artystyczny: Cezary Zych
Mazovia Goes Baroque, Projekt 2
20 kwietnia 2012 roku, godz. 19.00,
21 kwietnia 2012 roku, godz. 18.00,
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Modzelewskiego 59
Warszawa