30 marca 2012 roku o godz. 19.00 w Galerii Labirynt w Lublinie odbędzie się otwarcie wystawy Angeliki Markul i Nicolasa Delprat pt. W środku nocy.
Wspólna wystawa Angeliki Markul i Nicolasa Delprata stanowi próbę dialogu między artystami pochodzącymi z różnych środowisk kulturowych. Przed rozpoczęciem pracy nad wystawą artyści się nie znali. Oboje, niezależnie od siebie, wypracowali podobny język artystyczny i prezentują zbieżne zainteresowania. Angelika Markul pochodzi z Polski, mieszka we Francji, Nicolas Delprat – z Francji, mieszka w Belgii. Kształcili się we Francji.
Oboje odwołują się do przeżyć z dzieciństwa i tworzą światy łudząco podobne do siebie: tajemnicze, pełne niedopowiedzeń, odwołujące się do wyobraźni, intuicji, emocji. Interesuje ich to, co nie może być wypowiedziane innymi środkami niż artystyczne i co silnie oddziałuje na podświadomość. Malarstwo Delprata i rzeźbiarska instalacja Markul zostaną połączone ze sobą i stworzą całościową realizację interpretującą na nowo przestrzeń Galerii Labirynt.
Wystawa odwołuje się do czasu nocy. Noc to pora tajemnicza, kiedy władze rozumu tracą moc, a ożywa wyobraźnia. Kojarzy się z ciemnością i tylko nikłymi światłami, z zarysami kształtów, widzianymi niewyraźnie, czasem czas snu i marzeń, lęków i przywidzeń. Wzrok nie odgrywa wtedy najważniejszej roli, ożywa słuch, a także czucie. Te właśnie znaczenia zostaną przywołane na wystawie W środku nocy, która operuje sugestiami i nastrojem.
Nicolas Delprat (ur. 1972 we Francji) studia odbył w uczelniach artystycznych Lyonu i Nantes (Francja). Współpracuje m.in. z FRAC Auvergne w Clermont-Ferrand, miał wystawy m.in. w centrum sztuki Le Magasin w Grenoble. Mieszka i pracuje w Brukseli. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem. Christian Alandete pisze o jego twórczości:
…wydaje się ukazywać świat nierealny i odczłowieczony, w którym przetrwają jedynie pejzaże całkowicie wyzbyte obecności ludzkiej, o ile płótna nie odsłaniają pozostałości jakiegoś znieruchomiałego działania, czyniąc aluzję do życia z poprzednich epok, widocznego dzięki poruszeniom wiązek promieni świetlnych, których pochodzenia nie możemy zidentyfikować.
Artysta posługuje się dużymi formatami, o skali jakby ponadludzkiej, inspiruje się scenografią do filmów s-f, jego płótna są abstrakcyjne i niezwykle nastrojowe. Wystawa w Labiryncie będzie pierwszym jego pokazem w Polsce, artysta zaprezentuje serię płócien malowanych techniką akrylową.
Angelika Markul (ur. 1977 w Szczecinie) jest związana z Francją. Wykształcenie zdobyła w Ecole nationale supèrieure des beaux-arts w Paryżu, dyplom u Christiana Boltanskiego. Miała wystawy indywidualne m.in. w Galerii Foksal (2006) i w CSW Zamek Ujazdowski (2008) w Warszawie, a także w CSW Znaki Czasu w Toruniu (2009). Uczestniczyła m.in. w Triennale Młodej Sztuki w Turynie (2005). Własną twórczość Angelika Markul pojmuje jako aranżacje przestrzeni. Najważniejszym tworzywem są dla niej emocje.
Z pomocą zazwyczaj prostych środków (światło, plastikowe folie, wentylatory, lód, szkło, drewno) tworzy niezwykle sugestywne realizacje, w których można stracić poczucie czasu i miejsca. W odniesieniu do jej twórczości krytycy wspominają o działaniu podprogowym. Polega ono na tym, że trudno uzmysłowić sobie dlaczego i o czym dokładnie jest konkretna jej praca (np. filmy, obrazy widziane w przyciemnionym świetle, zielona mgła itd.), lecz każdy widz ją przeżywa i odczytuje indywidualnie, używając własnych skojarzeń czy wspomnień. W Labiryncie artystka stworzy jakby rodzaj rozbudowanej scenografii, ramy do malarstwa Nicolasa Delprata.
Kuratorka wystawy: Magdalena Ujma
Audiodeskrypcja dla osób z dysfunkcją wzroku od 11 kwietnia 2012 r.
Wystawa czynna do 26 kwietnia 2012 r.
Galeria Labirynt
ul. Grodzka 5a
Lublin