18 kwietnia 2012 roku o godzinie 20.30 w warszawskiej Synagodze im. Nożyków rozpocznie się 3. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, prezentujący współczesnych artystów grających muzykę klezmerską i żydowską. Festiwal potrwa do 22 kwietnia.
Festiwal Nowa Muzyka Żydowska konsekwentnie dąży do odczytania szeroko pojętej żydowskiej tradycji muzycznej jako swoistego pierwiastka który inspiruje współczesnych twórców.
Jesteśmy festiwalem otwartym i poszukującym a naszą drogę wyznaczają: muzyczna wrażliwość i twórcza indywidualność zaproszonych gości oraz bliskie im, nie rzadko radykalne, różnorodne stylistyki, brzmienia i gatunki.
(…) Możesz czerpać z tradycji, ale musisz robić swoje. Musimy iść z duchem czasu i nie zamieniać muzyki żydowskiej w muzeum (…) – te słowa wybitnego kompozytora i klarnecisty Davida Krakauera były i pozostaną naszą artystyczną busolą.
Miron Zajfert, Dyrektor Artystyczny festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.
Program festiwalu:
18 kwietnia, Synagoga im. Nożyków
- godz. 20.30
VDM Trio (Rosja/Izrael/Polska) – Śpiew Ziemi
Zespół tworzą: rosyjski multiinstrumentalista Vladiswar Nadishana, kompozytor, gitarzysta i wokalista Dima Gorelik z Izraela oraz śpiewająca i grająca na instrumentach smyczkowych, z których większość to rekonstrukcje instrumentów dawnych; etnomuzykolog i pedagog – Maria Pomianowska.
20 kwietnia, Nove Kino Praha
- godz. 19.00
Perry Robinson, Michael Zerang, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel (USA/Polska) – Muzyka Żydów z Jemenu
Kwartet podejmuje niezwykle próbę twórczego odwołania się do muzyki Żydów z Jemenu. Sytuacja geopolityczna sprawiła, że muzyka jemeńskiej diaspory rozwijała się w swoistej izolacji i oderwaniu od głównego nurtu muzycznej kultury żydowskiej, ulegając wpływom i przenikając się z surową muzyką Beduinów, czy też barwą brzmień arabskich. Artyści odnosząc się do tradycji poszerzają ją w warstwie wykonawczej o wpływy współczesnego jazzu i rocka.
Kabbalah (Francja)
Zespół tworzą Stef Galeski, grający algierskie châabi i rosyjska, klasycznie wykształcona skrzypaczka Anakin Startseva. Dołączają do nich: Ndolé – rapujący basista z Kamerunu i perkusista z Chicago – Luigi Gatto. Piątym w zespole jest Uliphant – berliński mistrz saksofonów i klarnetów, pasjonat analogowych brzmień oldschoolowych syntezatorów. Jidysz Dada – taką nazwę nosi grana przez zespół muzyka.
21 kwietnia, Nove Kino Praha
- godz. 14.00
Projekcja filmu dokumentalnego:
The Klezmatics on Holy Ground, reż. Erick Greenberg Anjou prod. USA 2010
Film o nowojorskim zespole odgrywającym od ponad 20 lat prekursorską rolę na światowej scenie muzyki żydowskiej.
- godz. 19.00
Nor Cold Quartet (Polska/Izrael/Belgia) – projekt Melas chole
Zespół rozpoczął karierę płytą Biviendo En Kantando z archiwalnymi, pochodzącymi z początku XX wieku nagraniami sefardyjskich Żydów z Bałkanów. Interpretacje archiwalnych nagrań do dziś stanowi rdzeń muzyki zespołu, w którego skład wchodzą również grający na gitarze i tar Wojciech Kwapisiński oraz perkusista Oori Shalev z Izraela i belgijski saksofonista Zeger Vandenbussche.
- Pomiędzy koncertami, w foyer kina:
Taniec po zachodzie słońca
Pokaz i warsztaty tańca izraelskiego. Poprzedzi je Havdala – uroczystość zakończenia Szabatu.
The Sway Machinery (USA)
Muzyka łącząca tradycję kantoralną, dziedzictwo śpiewu synagogalnego, oraz brzmienie XXI wieku.
Obok twórcy i lidera zespołu – wokalisty i gitarzysty Jeremiaha Lockwooda – wystąpią John Bollinger, Kenny Warren, Matthew Bauder i Roland Caswell jr.
22 kwietnia, Nove Kino Praha
- godz. 14.00
Projekcja filmu dokumentalnego The SoCalled Movie
Reż. Garry Betel prod. USA 2009
Josh Dolgin – SoCalled to artysta poruszający się swobodnie zarówno po świecie muzyki żydowskiej jak i hip-hopu. Poszukuje inspiracji w przeróżnych muzycznych światach. Film opowiada o jego artystycznej drodze kilku ostatnich lat.
- godz. 19.00
Lena Piękniewska & Soundcheck (Polska) – Kołysanki na wieczny sen
Zespół Soundcheck zagra w składzie: Krzysztof Dyś – piano, Maciej Kocin Kociński – saksofon, klarnet, Andrzej Święs – kontrabas, Krzysztof Szmańda – perkusja.
Bester Quartet & Tomasz Ziętek (Polska) – Projekt Gebirtig
W 1942r. został zamordowany Mordechaj Gebirtig – poeta, kompozytor, bard krakowskiego Kazimierza. Postać tragiczna i wieloformatowa. Jego wiersze i piosenki są niedościgłymi fotografiami międzywojennej rzeczywistości. Są niezbywalną ostoją naszej wspólnej polsko-żydowskiej, ciągle żywej historii.
Jarek Bester – muzyk, kompozytor, lider Krakow Klezmer Band, a obecnie Bester Quartet -do realizacji projektu łączącego muzykę z poezją zaprosił muzyków ze swojego kwartetu: Olega Dyjaka – perkusja, Jarosława Tyrałe – skrzypce, Mikołaja Pospieszalskiego – kontrabas, oraz trójmiejskiego trębacza – Tomasza Ziętka.
3. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska
18-22 kwietnia 2012 roku,
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
Nove Kino Praha, ul. Jagiellońska 26
Warszawa