Od 2 kwietnia 2012 roku w Państwowej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej będzie można oglądać wystawę Piotr skarga na tle dziejów Rzeczypospolitej, poświęconą postaci legendarnego kaznodziei.
Wystawa przedstawia postać Piotra Skargi na tle jego epoki oraz ukazuje legendę, w jaką zaczęła obrastać twórczość tego kaznodziei u schyłku XVIII wieku aż po odrodzenie się Rzeczypospolitej. Wśród licznych eksponatów prezentowanych w ramach wystawy w Bibliotece Gdańskiej, szczególną uwagę warto zwrócić na wizerunki Piotra Skargi i jemu współczesnych, wydania jego dzieł począwszy od tych najstarszych i najbardziej cennych, a także mapy Rzeczypospolitej z XVI – XVIII wieku.
Sejm RP ustanowił rok 2012 Rokiem ks. Piotra Skargi, Janusza Korczaka i Józefa Ignacego Kraszewskiego. W uchwale, która dotyczy Piotra Skargi napisano:
Zapisał się na kartach historii jako czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, filantrop oraz ten, który w trosce o ojczyznę miał odwagę nazwać po imieniu największe polskie przywary. Nawoływał do zmian postaw rządzących, do reform, by nie doprowadzić Rzeczypospolitej do upadku.
Piotr Skarga na tle dziejów Rzeczypospolitej
Otwarcie: 2 kwietnia godz. 13.00
Gmach PAN Biblioteki Gdańskiej, ul. Wałowa 15,
Gdańsk
Ekspozycja potrwa do 4 maja