13 kwietnia 2012 roku o godz. 18.00 w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odbędzie się wernisaż wystawy Jakuba Woynarowskiego Hydropatia.
Idea wystawy nawiązuje do alegorycznych przedstawień martwych natur, popularnych w XVII-wiecznym malarstwie europejskim – zależnie od języka którym się posługujemy, możemy interpretować je jako obrazy śmierci (nature morte), ale również jako zapis cichego życia (stilleben). Scenerią prezentowanej historii – opowiedzianej w formie nielinearnej sekwencji grafik – jest przestrzeń opuszczonych ogródków działkowych, przeistaczających się w rezerwat dzikiej przyrody.
Opowieść bez słów toczy się również bez udziału bohaterów, choć do końca nie wiadomo czy wynika to tylko z nieobecności właściciela posesji, czy też z nagłego zniknięcia wszystkich ludzi. Jedynymi mieszkańcami ogrodu – opanowanego teraz przez bujną roślinność – są insekty, przyspieszające proces dekonstrukcji ludzkiego świata. Katalizatorem postępujących zmian jest wszechobecna wilgoć – źródło tytułowej hydropatii (gr. -pátheia = odczuwanie, cierpienie, leczenie), której efektem może być zarówno rozkład, jak i rozkwit pulsującej materii.
Jakub Woynarowski (1982) studiował na Wydziale Grafiki (dyplom w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci – 2007) oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie. Obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku Narracyjnego na macierzystej uczelni. Jest to artysta intermedialny, niezależny kurator (Quadratum Nigrum, Body in the Library, Orbis Pictus), grafik, twórca instalacji, video, animacji (Grand Prix konkursu studenckiego 13. OFAFA – 2007) i komiksów (Grand Prix 18. MFK – 2007). Swoje prace publikował m.in. na łamach Lampy, Ha!artu, Autoportretu, Arteonu i Exklusiva. Autor książek Manggha (Grand Prix 1. OKKAS – 2011) i The story of gardens.
Współtworzył tom Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama. Uczestniczył w eksperymentalnych projektach filmowych m.in. Wilhelma Sasnala (Opad), Tomasza Kozaka (Trans-Atlantyk) i Zenona Fajfera (Primum Mobile). Autor esejów, publikowanych na łamach MOCAK Forum, Ha!artu i Tygodnika Powszechnego. Jest współautorem raportu Kultura niezależna w Polsce 1989 – 2009. Współpracował m. in. z TVP Kultura, NCK, Conrad Festival, MFKK Ligatura, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Korporacją Ha!art. Należy do think tanku Restart.
Wystawa potrwa do 6 maja 2012 r.
Galeria Sztuki Współczesnej
Pl. Teatralny 12
Opole