W kwietniu 2012 roku w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych. Ramowy program rezydencji obejmuje panele dyskusyjne, warsztaty artystyczno-edukacyjne dla różnych grup społecznych, spotkania z publicznością, wystawy, performance i instalacje.
Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych ma na celu stworzenie warunków do dialogu, wymiany doświadczeń i umiejętności artystów z Polski z twórcami, pracownikami kultury i nauki z zagranicy. Jest również okazją do powstania nowych inspirujących projektów.
Tegoroczny pełnowymiarowy program MPRA zainaugurują w kwietniu Milan Loviška i Angelo Romano.
Angelo Romano (Niemcy) to kurator pracujący w Szwajcarii i Chinach. W swojej pracy poszukuje nowych modeli prezentowania sztuki oraz możliwości poszerzania przestrzeni wystawienniczej nieprzekraczających jednak jej instytucjonalnych ram. Romano pyta o status sztuki współczesnej, jej miejsce w społeczeństwie oraz możliwość odpowiadania i reagowania na problemy społeczne.
W ramach pobytu rezydencyjnego Angelo Romano odbędą się warsztaty z Alainem Kantarjianem (libańskim fotografem), Danielem Kurjakovicem (pisarzem, teoretykiem i kuratorem), a także zespołem performerskim Laurą Kalauz i Martinem Schickiem. Kalauz i Schick zaprezentują performance pt. CMMN SNS PRJCT, w którym artyści, odwołując się do powszechnej zasady handlu, zakwestionują normy relacji społecznych.
Milan Loviška (Słowacja) aktualnie pracuje w Wiedniu. Zajmuje się różnymi środkami ekspresji artystycznej związanymi z ruchem i ciałem – teatrem tańca, performance, a także sztuką związaną z działalnością multimedialną.
W Poznaniu Loviška zrealizuje projekt choreograficzny, którego temat związany będzie z zagadnieniem śmierci w jej społecznym i mitotwórczym aspekcie. Autor proponuje sceniczne laboratorium, w którym strach przed umieraniem i marzenia o jego uniknięciu zostaną poddane szczegółowej analizie na przykładzie superbohatera. Taka postać jest modelem marzenia o nieograniczonych umiejętnościach i mocy człowieka. To uosobiona wolność bez żadnych ograniczeń, jest perfekcją samą w sobie. Artysta jest zainteresowany przedstawieniem superbohatera w kontekście idei słabości.
Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych
Poznań