13 kwietnia 2012 roku na ekrany polskich kin wejdzie film Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze w reżyserii Wernera Herzoga.
W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej – tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze, rozpoczyna swoją opowieść. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, widz może obserwować rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę. Podglądanie codzienności w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata.
Syberia rozciąga się od Uralu po Pacyfik. Na tym ogromnym obszarze żyje 38 mln osób. Większa część z nich zajmuje tereny zamożnego południa. W Bakhtia, głęboko w dziczy – do której można się dostać tylko śmigłowcem, bądź łodzią – nie ma telefonów, bieżącej wody ani pomocy medycznej. Codzienne rytuały miejscowej ludność niewiele zmieniły się w ciągu ostatnich wieków, która zachowała swoje życie według własnych wartości i tradycji kulturowych. Jeśli cywilizacja ludzka zostałaby zniszczona, oni przetrwaliby dzięki wiedzy swoich przodków.
Z kadrów filmu wyłania się obraz faktycznie szczęśliwych i spełnionych ludzi. Widać w nich także wielką miłość Dmitrija Wasiukowa, drugiego reżysera, do tajgi i jej mieszkańców. Malowniczym obrazom towarzyszy kontemplacyjna muzyką.
Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze
Reżyseria: Werner Herzog, Dmitrij Wasiukow
Scenariusz: Werner Herzog
Zdjęcia: Aleksiej Matwiew, Gleb Stepanow, Artur Sibirski, Michael Tarkowski
Muzyka: Klaus Badelt
Dystrybucja: AURORA FILMS S.C.
Premiera: 13 kwietnia 2012 roku