Od 12 kwietnia w Galerii ART w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Janusza Lewandowskiego.
Historyk sztuki Jerzy Madeyski tak pisał o Januszu Lewandowskim:
W dziełach Janusza Lewandowskiego anegdotyczna tkanka obrazu łączy się w sposób naturalny z malarską, lub ściślej – materializuje się z niej tak, jak to sobie zamarzył Delacroix, mówiąc – nie maluje się rzeczy, lecz pozór rzeczy. Jej, ileż bogatszą od materii i zewnętrznego wyglądu istotę, jej ukryte treści, które sprowokowały filozofa dla odmiany, Nietschego, do sformułowania kapitalnej prawdy: warunkiem wielkiej sztuki jest postrzeganie świata w symbolach. Dla Janusza Lewandowskiego wszystko, nawet poryw wiatru, nawet struktura pejzażu jest symbolem. Zaś symbol jest tajemnicą. (…)
Janusz Lewandowski urodził się 2 lipca 1937 roku w Rokiciu koło Płocka. Uczył się w państwowym liceum sztuk plastycznych w Warszawie. Odbył studia na wydziale malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. Płużańskiego i prof. Nachta-Samborskiego. W 1964 roku uzyskuje dyplom.
Od ukończenia studiów bierze aktywny udział w życiu artystycznym. Uczestniczy w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Udział w wielu plenerach i sympozjach problemowych. Otrzymuje nagrody i wyróżnienia, m.in. wyróżnienie w konkursie pt. Metafora w malarstwie polskim w Radomiu, nagroda Prezydenta Warszawy, nagroda w Artyści w Międzynarodowym Roku Dziecka, kilka nagród za plakaty, nagroda za projekt aranżacji wnętrza Bazyliki pod wezwaniem św. Teresy w Łodzi, nagroda polsko-japońska imienia Miyauchi.
Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, Anglii, Austrii, Francji, Holandii, Japonii, Danii, Włoszech, Niemczech, Szwecji oraz w USA oraz w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych Zachęta Urzędu Miasta Stołecznego w Warszawie.
Wernisaż: 12 kwietnia, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 kwietnia
Galeria ART, Okręg Warszawski ZPAP
ul. Krakowskie Przedmieście 17
Warszawa