9 kwietnia 2012 roku, w Drugi Dzień Świąt Wielkanocnych, o godzinie 11.00 na warszawskich Bielanach rozpocznie się Mazurkowy Poniedziałek w ramach którego muzyka, śpiew, taniec oraz mazurkowe wypieki.
Drugiego dnia Wielkanocy, tradycyjnie już, wokół kościoła Pokamedulskiego na ul. Dewajtis, odbędzie się Mazurkowy Poniedziałek – otwarta impreza organizowana przez fundację Wszystkie Mazurki Świata. Mazurkowy Poniedziałek będzie jednocześnie zapowiedzią festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, który w tym roku odbędzie się w dniach 7 – 13 maja.
Podczas mszy św. o godz. 11.oo usłyszeć będzie można pieśni wielkanocne w wykonaniu Konsorcjum Kantorów Kościoła Katolickiego oraz zespołu puzonów historycznych – Trombastic. Po mszy, na placu przed kościołem – muzyka i tańce. Będzie można zatańczyć mazurka, polkę czy kujawiaka – do tańca zagra Kapela Mateusza Niwińskiego. Nie zabraknie też i w tym roku mazurkowych wypieków – na stołach przed kościołem będzie można położyć skosztować własnoręcznie pieczonych mazurków.
O godz. 13 kolejna atrakcja – w podziemiach kościoła Wielkanoc w dawnej Polsce – pieśni i tańce, czyli wspólny koncert Konsorcjum Kantorów Kościoła Katolickiego i zespołu Trombastic.
Konsorcjum Kantorów Kościoła Katolickiego to zawodowi kantorzy kościelni. Zaśpiewają stare polskie pieśni i bardzo stary polski chorał (od XIII wieku do baroku). Skład:
- Marcin Bornus-Szczyciński – kantor Świątyni Opatrzności Bożej
- Robert Pożarski – kantor Kościoła Pokamedulskiego na Bielanach
- Marcin Szargut – kantor Scholi Śpiewu Tradycyjnego
- Piotr Krysiński i Adam Poznański – kantorzy Schola Gregoriana Silesiensis
Trombastic to zespół wykonujący przede wszystkim muzykę z okresu renesansu i baroku. Muzycy grają na puzonach altowych, tenorowych, basowym i kontrabasowym. Trzon zespołu stanowią puzoniści grający na wiernych kopiach instrumentów z okresu renesansu. Koncerty zespołu Trombastic charakteryzuje duża dbałość o zachowanie kanonów tradycji wykonawczej połączona z subtelną dawką humoru cechującą puzonistów wszystkich epok. Skład:
- Piotr Wawreniuk – puzon altowy
- Piotr Dabrowski – puzon tenorowy
- Rafal Pilasiewicz – puzon tenorowy
- Robert Krajewski – puzon basowy
- Kayo Nishimizu – perkusja
Kapela Mateusza Niwińskiego to młodzi muzycy, którzy kultywują tradycje muzyki wiejskiej Mazowsza południowo-wschodniego, w tym Powiśla Maciejowickiego i Radomszczyzny. W swej grze starają się zachować jak najwięcej ze swoistej maniery swoich mistrzów, uzyskać brzmienie dawnych kapel weselnych, dlatego też muzyka, którą grają jest przeznaczona nie tylko do słuchania, ale przede wszystkim do tańca.
Mazurkowy Poniedziałek
9 kwietnia, godz. 11-13
Bielany
Warszawa