Od 27 kwietnia 2012 roku w Galerii Żak Branicka w Berlinie będzie można oglądać wystawę prac Joanny Rajkowskiej Born in Berlin – A Letter to Rosa. Wystawa odbywa się w ramach Gallery Weekend w Berlinie.
Joanna Rajkowska posiada niezwykłą umiejętność przekształcania prywatnych historii w wydarzenia publiczne i polityczne. Jej praktyka artystyczna polega na uczynieniu egzystencji zwykłych lub błahych wydarzeń widocznymi w kontekście społecznym. Słynne wcześniejsze projekty Rajkowskiej, takie jak Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich (2002) czy Dotleniacz (2007) stały się częścią warszawskiego życia publicznego.
Najnowszy, realizowany ponad rok projekt pt. Born in Berlin posiada dwie odsłony. Pierwsza to film o tym samym tytule wykonany dla 7th Berlin Biennale for Contemporary Art we współpracy z Żak Branicka Foundation. W ramach biennale będzie on pokazywany w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie.
Druga pt. Born in Berlin – A Letter to Rosa to zbiór ponad stu rysunków i kolaży, rodzaj bardzo intymnego listu napisanego do córki artystki, który ta przeczyta gdy będzie dorosła. Rajkowska tłumaczy w nim:
Miałaś być darem dla Berlina, miasta, z którego zazwyczaj przychodziło zniszczenie, przynajmniej dla mojej rodziny. Darem który miał wszystko odczarować.
Rajkowska świadomie podejmuje decyzje przyjazdu do miasta, które od zawsze było celem tysięcy emigrantów. W ten sposób projekt staje się rodzajem historycznej rekonstrukcji (reenactment), a pozornie prywatny gest artystki nabiera niezwykłej symboliki. Emocjonalne i administracyjne skutki tej decyzji jej córka będzie odczuwała do końca życia: odtąd w rubryce miejsce narodzin Róża zawsze wpisze: Berlin. To miasto i jego historia staną się na zawsze częścią jej życia.
W projekcie Born in Berlin artystka oprowadza jeszcze nienarodzone dziecko po bolesnych miejscach Berlina i zapoznaje je z ranami przeszłości. W ten sposób konfrontuje przyszłość i nadzieję społeczeństwa z historią miasta. Artystka ma nadzieję, że w ten sposób przyszłość wybaczy przeszłości. Świadomie ofiarowuje nowonarodzone życie miastu, które odrodziło się jak Feniks z popiołów i dziś jest jedną z najbardziej dynamicznych metropolii świata. Born in Berlin wychodzi od prywatnej historii, aby docelowo podjąć dyskusję publiczną na temat migracji i upublicznić procesy społeczne, o których zwykle się milczy.
Wernisaż: 27 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 16 czerwca
Galeria Żak Branicka
Lindenstr. 35
Berlin