Od 13 kwietnia 2012 roku w Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu będzie można oglądać wystawę Martwa natura z japońską laleczką. Kuratorami wystawy są Anna Król i Paweł Czopiński.
Ningyō – japońska laleczka – to jeden z najbardziej intrygujących przedmiotów kultury japońskiej, pojawiający się bardzo często w wielu dziełach artystów europejskich już od II połowy XIX wieku. W wieku XX i XXI stanowi fenomen popkultury, będący przedmiotem badań historyków sztuki, etnologów, kulturoznawców i socjologów.
Głównym tematem wystawy jest obecność motywu japońskiej lalki w malarstwie polskich modernistów. Martwa natura z japońską laleczką to kolejna po wystawach prac Olgi Boznańskiej, Jana Stanisławskiego i jego uczniów ekspozycja z cyklu Japonizm polski. Prezentuje funkcjonowanie w świadomości artystów polskich przedmiotów tak charakterystycznych dla kultury japońskiej, jak Ningyō, wachlarz, kimono, parawan czy drzeworyt.
Zainteresowanie sztuką japońską w Polsce sięga przełomu XIX i XX wieku i było nierozerwalnie związane z osobą najwybitniejszego polskiego kolekcjonera Feliksa Mangghi Jasieńskiego. To w jego zbiorach szukali często inspiracji Józef Pankiewicz, Alfons Karpiński, Józef Mehoffer. Wystawę zbudowano wokół dzieł nawiązujących w sposób szczególny do estetyki japońskiej. Martwa natura z japońską laleczką Gustawa Gwozdeckiego czy Japonki w Tokio Karola Frycza ukazują, jak głęboka była fascynacja Japonią w polskiej sztuce. Obraz Alfonsa Karpińskiego Jane z japońską laleczką to jedno z najbardziej sugestywnych dzieł polskiego japonizmu.
Zbiorów swych na wystawę użyczyli: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz kolekcjonerzy prywatni. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Wernisaż: 13 kwietnia, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 1 lipca
Kamienica pod Gwiazdą
Rynek Staromiejski 35
Toruń
Kuratorzy: Anna Król, Paweł Czopiński