Do 10 kwietnia 2012 roku Angelo Romano przyjmuje zgłoszenia polskich artystów do współpracy w programie rezydencyjnym MPRA. Przyjmowane będą osoby uprawiające różne dyscypliny sztuki, zainteresowane tematyką realizowaną w trakcie jego kuratorskiego projektu How do we think about art (W jaki sposób myślimy o sztuce).
Projekt skierowany jest do młodych artystów poznańskich, będących na etapie odkrywania i rozwijania swych formalnych, krytycznych i historycznych umiejętności. Projekt składać się będzie z trzech warsztatów, prowadzonych przez szwajcarskich i arabskich praktyków.
Do udziału w projekcie zaproszeni są artyści pracujący w różnych dyscyplinach artystycznych, m.in.: video, film, performance, dźwięk, muzyka, instalacje, fotografia, którzy:
- ukończyli studia licencjackie lub studia magisterskie na kierunku artystycznym bądź humanistycznym (niezbędne jest posiadanie wykształcenia akademickiego lub równorzędnego doświadczenia),
- posiadają praktyczną znajomość języka angielskiego.
Projekt badawczy oparty jest na idei, która zdaje się odgrywać coraz większą rolę we współczesnej sztuce, mianowicie: Co łączy sztukę i społeczeństwo?. Myśl ta skłania także do postawienia pytania na jakim etapie połączenia znajduje się współczesna sztuka?
Podstawowym celem projektu jest stworzenie wystawy, zaś trzymiesięczna artystyczna współpraca realizowana przez szwajcarskich, arabskich i polskich artystów skupiać się będzie wokół następującego pytania:
W jaki sposób możliwe jest poszerzenie idei i możliwości sztuki w obrębie przestrzeni wystawienniczej, nie wykraczając przy tym jej instytucjonalnych ram?
Otwarte warsztaty będą prowadzone we współpracy z historykiem sztuki Danielem Kurjakovićem, artystami Laurą Kalauz i Martinem Schickiem, a także fotografem Alainem Kantarjianem. W oparciu o prezentacje zaproszonych gości, poznańscy twórcy będą pracować nad nowym modelem wystawy.
Celem współpracy jest opracowanie i stworzenie wystawy w różnych miejscach Poznania, w których żyje i pracuje lokalna społeczność. Także biografie i doświadczenia tych osób będą prezentowane w projekcie. Podstawowym celem warsztatów jest przedstawianie realnych sytuacji w miejscach, w których rozwija się lokalna kultura.
Działania lokalnych artystów w wybranych przestrzeniach będą transmitowane na żywo podczas trwania wystawy za pośrednictwem połączenia internetowego. Stanowić to będzie platformę dla społecznych interakcji. Wystawa będzie stanowiła także podsumowanie cyklu warsztatów.
Szwajcarski pisarz, historyk sztuki i niezależny kurator, Daniel Kurjaković, będzie zastanawiał się nad problemem artystycznej komunikacji, w oparciu o film Truffaut’a: Fahrenheit 451. Kurator będzie badał, w jaki sposób film ten mówi o pojęciu komunikacji i równocześnie o jej roli w kreowaniu przestrzeni działalności artystycznej. Zasadniczo, warsztaty poświęcone będą problemowi dotyczącemu transformacyjnego potencjału sztuki.
Artyści Laura Kalauz i Martin Schick (Szwajcaria) zaprezentują swoją pracę zatytułowaną: CMMN SNS PRJCT, w której stawiają pytanie o to, jak przestrzeń może sięgnąć granic fikcji poprzez zaangażowanie w działania publiczności i uwzględnienie stosunków społecznych?
Arabski fotograf Alain Kantarjian przedstawi dokumentację dotyczącą życia społeczności marginesu, mieszkającej na pograniczu Bejrutu, jako przykład istniejącego alternatywnego modelu społecznego.
Dokumentacje prac (nie starszych niż dwa lata, w formacie PDF) oraz CV można wysyłać na adres: ar.angeloromano@gmail.com.