13 kwietnia 2012 roku w warszawskim Kinie Kultura rozpocznie się dziesiąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej Łodzią po Wiśle.
Na uczestników festiwalu czeka wydarzenie filmowe, podczas którego będą mieli szansę obejrzeć najnowsze etiudy powstałe w Łódzkiej Szkole Filmowej w ciągu ostatniego roku akademickiego. Blisko 100 filmów fabularnych, dokumentalnych, operatorskich oraz animacji, pokazy specjalne, spotkania z twórcami, spektakl dyplomowy studentów Wydziały Aktorskiego, Master Class, prezentacja warsztatów Sławomira Idziaka oraz wystawa studentów Katedry Fotografii PWSFTviT.
Z okazji jubileuszu, zostanie zaprezentowana retrospektywa filmów laureatów poprzednich edycji Festiwalu Łodzią po Wiśle. Będzie można również zobaczyć najlepsze etiudy operatorskie PWSFTviT z ostatnich 15 lat, laureatów Kijanek – nagród w konkursie filmów studenckich Festiwalu Plus Camerimage (będą to mi.in.: Zima Piotra Sobocińskiego, Ciało moje J. Podgórskiego, Kręgi snu B. Godfrejowa czy Grobari B. Cierlicy).
Zaplanowany jest również pokaz etiud dokumentalnych studentów drugiego roku Wydziału Reżyserii PWSFTviT zrealizowanych w ramach cyklu dokumentalnego Łódź od świtu do zmierzchu. Na Festiwalu zagoszczą także reprezentacje etiud z zaprzyjaźnionych zagranicznych szkół filmowych. Będzie zatem okazja do konfrontacji dokonań studentów z łódzkiej Szkoły Filmowej z etiudami studentów ze Szkoły Filmowej UNATC w Bukareszcie, Szkoły Filmowej FAMU z Pragi i Griffith Film School z Brisbane w Australii.
Odbędą się także prezentacje oryginalnych projektów filmowych realizowanych przez absolwentów i studentów PWSFTviT. Małe stłuczki to film o wolności, miłości i obyczajowości, opowiadany w sposób pogodny i subtelny. Październik ukazuje ostatnie chwile życia Olgi Romanowej, która próbowała ratować zakładników przetrzymywanych przez czeczeńskich terrorystów w audytorium teatru Dubrovka.
Wisienką na torcie będzie pokaz animacji Świteź, zamykający jubileuszową edycję Festiwalu. Ta wyreżyserowana przez Kamila Polaka, absolwenta PWSFTviT, adaptacja mickiewiczowskiej ballady miała swoją premierę podczas Berlinale, a potem zdobyła wiele znaczących nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Historia odwiecznej walki dobra ze złem z pewnością zwróci uwagę wielu entuzjastów animacji.
Po raz pierwszy w historii Festiwalu zaprezentowany zostanie spektakl teatralny. Studenci IV roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT wystąpią gościnnie na deskach Teatru Powszechnego ze spektaklem dyplomowym Roberto Zucco. Sztukę wyreżyserowała polska reżyser teatralna Małgorzata Bogajewska. Roberto Zucco to dramat oparty na prawdziwej historii mordercy. Bohater zabija rodziców, policjanta oraz przypadkowego mieszkańca miasta. Tytułowy Roberto Zucco to również zagubiony, wrażliwy chłopiec, który mimo kierującego nim zbrodniczego instynktu, nie jest postacią odrażającą.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowane zostaną również 2 wystawy studentów Katedry Fotografii PWSFTviT.
Wielbiciele filmowych obrazów będą mogli wziąć udział w masterclass Sławomira Idziaka, który przedstawi wykład Dramaturgia interaktywna w filmie. W poszukiwaniu nowego formatu widowiska filmowego i zaprezentuje Plenery Film Spring Open 2012.
Temat tegorocznego panelu dyskusyjnego to Utarte schematy czy odważne nowatorstwo? Kilka słów o twórczości młodych polskich filmowców. Spotkanie poprowadzi Michał Pabiś-Orzeszyna.
Podczas tegorocznej edycji przyznane zostaną nagrody:
- Grand Prix
- za Najlepszą Etiudę Fabularną – I miejsce i Wyróżnienie
- za Najlepszą Etiudę Dokumentalną – I miejsce i Wyróżnienie
- za Najlepszą Etiudę Operatorską – I miejsce i Wyróżnienie
- za Najlepszą Etiudę Animowaną – I miejsce i Wyróżnienie
- za Najlepszy Trailer do filmu konkursowego,
który wyłoni specjalne jury w składzie: Marek Król, Rafał Listopad, Jarosław Barzan.
10. Festiwal Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej Łodzią po Wiśle, 13 do 15 kwietnia
Kino Kultura
Warszawa