Od 12 kwietnia 2012 roku w Galerii Ostrołęka w Ostrołęce będzie można oglądać wystawę rysunków Krzysztofa Schodowskiego. Wystawie będzie towarzyszyć promocja książki Karola Samsela i Krzysztofa Schodowskiego AltissimumAbiectum.
Tomik nowej poezji Karola Samsela to nie tylko wiersze, to także ekfrazy obrazów Krzysztofa Schodowskiego, które są integralną częścią książki a także kontynuacją cyklu Sztuka – Obraz – Słowo. Książkę wydał Zaułek Wydawniczy Pomyłka ze Szczecina. Premiera odbyła się 23 marca w Szczecinie. Prezentację wzbogaci swymi utworami zespół Kalimba.
Karol Samsel – poeta milknący. AltissimumAbiectum powstało właśnie z tego powodu: aby oddalić punkt milczenia. Z czasem jednak książka przerodziła się w projekt intymny i wyjątkowy. Opowiadając historię Krzysztofa Schodowskiego, Samsel chciał stać się jego stenotypistą, tłumaczem, komentatorem. Ekfraza zaś w końcu miała przekroczyć ramy obrazu.
AltissimumAbiectum ma dwa skrzydła: pierwszym z nich jest to, co Najwyższe, drugim – to, co Odrzucone. Wiersze Samsela zostały przetłumaczone na języki bułgarski i serbski. Swój doktorat na Wydziale Polonistyki UW poeta poświęcił zbliżeniu do siebie dzieł Cypriana Norwida i Josepha Conrada. Jako krytyk literacki autor AltissimumAbiectum publikował studia na temat poezji najnowszej m. in. w Wyspie, Tekstualiach, Wakacie i Literacjach. Samsel jest laureatem nagrody im. Władysława Broniewskiego.
Krzysztof Schodowski – pragnie. Co więcej, rozumie, że z pragnienia rodzą się jego prace. Nie powstrzymuje tego ruchu. Nie zatrzymywał również biegu AltissimumAbiectum, które stało się dla niego zamknięciem pewnego etapu twórczego, a nawet – swego rodzaju katharsis. W czasie pisania tomu szczególnie silnie oddziałała na niego literatura. Schodowski postanowił, że napisze dziennik. Zaczął czytać listy Franza Kafki do ojca, a także przemyślać na nowo losy Camille Claudel oraz Vincenta van Gogha.
Krzysztof Schodowski urodził się w 18 września 1983 roku w Olsztynku. Ukończył Policealne Studium Plastyczne Rzemiosł Artystycznych w Rzepczynie. W młodości grał w zespole pop-rockowym. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. W wolnym czasie zajmuje się rysunkiem. Przelewa na papier emocje i wszystko to, czego na co dzień nie ujawnia człowiek. Ponadto jest współtwórcą grupy artystycznej Art pub.
Karol Samsel urodził się 3 sierpnia 1986 roku. Mieszka w Ostrołęce. Doktorant Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia licencjackie z filozofii w Instytucie Filozofii i Socjologii UW. W ramach pracy doktorskiej bada twórczość Cypriana Norwida i Josepha Conrada w ujęciu komparatystycznym. Krytyk literacki, studia poetyckie publikował m. in. w Tekstualiach, Literacjach, Wakacie, Wyspie i na stronach Biura Literackiego. Poeta, autor pięciu tomów poetyckich, w tym najnowszych: Manetekefar (2009), Kamienie – Pieśni na pożegnanie (2010) i Dormitoria (2011). Jego wiersze przełożono na bułgarski i serbski. Laureat nagrody im. Władysława Broniewskiego.
Promocja książki i wernisaż: 12 kwietnia, godz. 16.30
Wystawa potrwa do 6 maja
Galeria Ostrołęka
Plac gen. Józefa Bema 14
Ostrołęka