14 kwietnia 2012 roku od godz. 16.00 Kraków ożyje wspomnieniami z lat 1939–1945–1956 dzięki akcji Pamiętaj z nami. Dzień wcześniej w Fabryce Emalia Oskara Schindlera odbędzie się sesja naukowa Pomoc Żydom i żydowski ruch oporu w okupowanym Krakowie.
Pamiętaj z nami to próba opowiedzenia prostym językiem o ludziach, miejscach, wydarzeniach i sprawach, które zazwyczaj nadmiernie komplikujemy, ub też o których nie chcemy i nie mamy ochoty pamiętać. Po co nam wspomnienia o wojnie? Po co historie o czasie, który po niej nastąpił? Po co ta pamięć, czasem bardziej rodzinna – częściej zewnętrzna, obca, zaanektowana przez uroczystości państwowe? Dlaczego mamy myśleć, że miniony czas dotyczy nas, żyjących tu i teraz?
Organizatorzy zabiorą odwiedzających na sześć spacerów: po Krowodrzy, Zabłociu, Podgórzu i Śródmieściu – pokażą miejsca, które na co dzień są niedostępne i zaprezentują historie lokalizacji pomijanych w większości opowieści. Zostawią symboliczne fiszki pamięci, wybrane fragmenty – na pamiątkę.
O godz 16.00 przy Placu Inwalidów ze szczekaczek rozlegną się odgłosy miasta sprzed siedemdziesięciu lat – głośników popłynie muzyka z epoki, komentarze stylizowane na te z okresu okupacji dźwięki miasta, stukot tramwaju, rozmowy. Przy Fabryce Schindlera będzie można spróbować okupacyjnych potraw i dowiedzieć się, jak powstają: babka z obierków ziemniaczanych, faszerowane cebule na gorąco czy kawa z cykorii. Przypomniane zostaną przepisy, kartki z kalendarza i namiastka smaku okupacyjnego menu. Najodważniejszych czeka pięciokilometrowy bieg Trasą Pamięci – od Placu Inwalidów na Plac Bohaterów Getta. To prawdziwy maraton pamięci. Na finał – z balkonu nad Apteką pod Orłem, przy placu Bohaterów Getta 6, Krzysztof Globisz i Marcin Kalisz odczytają fragmenty dzienników Tadeusza Pankiewicza. W tle mapping fasady budynku – obrazy getta, fotografie miasta i muzyka skomponowana specjalnie na tę okazję. Przez cały dzień, od godz. 10.00 do 23.00 wymienione oddziały będą otwarte dla zwiedzających.
Szczegółowy plan imprezy:
14 kwietnia
- od godz. od 16.00 do godz. 18.00 – Plac Inwalidów
Wolność nie może być niewolą
Kim był mjr Mieczysław Słaby? Gdzie jest pomnik wdzięczności? Gdzie po wojnie mieszkał budowniczy Gdyni?
- godz. od 16.00 do 18.00 – ul. Pomorska 2
Poszukiwany Henryk S.
Co stało się Kawiarni Plastyków? Co łączy Pomorską, Muzeum Archeologiczne i Technikum przy Kapucyńskiej? Kim był Henryk S.?
- od godz. 16.00 do godz. 18.00, Plac Nowy, od strony ul. Meiselsa
Królik po gubernatorsku
Jak szybko rozmnaża się królik? Ile kalorii dziennie potrzebuje człowiek, by przeżyć? Co można zrobić z fasoli i brukwi?
- od godz. 16.00 do godz. 18.00, przed wejściem do Fabryki Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Szpiegując szpiega
Kim był Oskar Schindler? Czy naprawdę istniała lista Schindlera? Jak okłamał nas Steven Spilberg?
- od godz. 16.00 do godz. 23.30, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Kuchnia okupacyjna – warsztaty kulinarne: faszerowane cebule, babki z obierek ziemniaczanych, kawa z cykorii.
- od godz. 16.00 do godz. 18.00 – Rynek Podgórski
My tu też żyliśmy – życie codzienne w getcie krakowskim
Koncerty charytatywne, zabawy w Polonii, życie religijne, tajne nauczanie – jak to wszystko działało w getcie?
- od godz. 16.00 do godz. 18.00 – Plac Bohaterów Getta 6,
Gdzie te kanały? – ucieczki, podziemie, opór w getcie krakowskim
Gdzie spotykała się Żydowska Organizacja Bojowa? Czy koszer był możliwy za murami getta? Jak szmuglowano towarami?
- od godz. 21.00 do godz. 22.00 – Apteka Pod Orłem, Plac Bohaterów Getta 18
Finał akcji Pamiętaj z nami
Czytanie przez Krzysztofa Globisza i Marcina Kalisza fragmentów biografii Tadeusza Pankiewicza, mapping fasady budynku, pokaz muzyczny.
- od godz. 18.30 do godz. 19.30
Bieg Pamięci
start biegu – ul. Pomorska 2
trasa biegu – ulica Pomorska, ul. Łobzowska, Planty, ulica Podwawelska, Bulwary Wiślane, Kładka Bernadka, Plac Bohaterów Getta
finisz – Plac Bohaterów Getta
wręczenie nagród, godz. 20.00 – Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Wydarzenia towarzyszące:
13 kwietnia
od godz. 10.00 do 14.00 – Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Sesja naukowa Pomoc Żydom i żydowski ruch oporu w okupowanym Krakowie
Udział w sesji wezmą: dr Aleksandra Namysło (IPN oddział Katowice) – Założenia i efekty programu INDEX, dr Krystyna Samsonowska (Instytut Historii UJ) – Akcja ratowania Żydów w Krakowie na podstawie badań prowadzonych przez IPN w Krakowie, Jakub Nowakowski (Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie) – Żydowski ruch oporu w Krakowie, dr Edyta Gawron (Katedra Judaistyki i Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ) i mgr Monika Bednarek – Różne formy pomocy Żydom w Krakowie w świetle relacji i wspomnień.
Od 13 do 14 kwietnia
Kraków
1 komentarz
Super, świetny pomysł, tylko szkoda, że organizacja jakaś dziwna. Staliśmy z grupą około 20 osób przez długi czas przy Placu Boh. Getta 6, przewiało nas, zmoczyło, a przewodnik się nie pojawił. W końcu część poszła zwiedzać Aptekę “Pod Orłem”, a inni – Fabrykę Schindlera. Wycieczka nie była więc zmarnowana, ale bardzo załuję, że nie miałam okazji zobaczyć szlaku kanałów – bo to coś nowego. Mam nadzieję, że w przyszłości ktoś, kto wymyślił akcję, lepiej wszystko zorganizuje…