19 kwietnia 2012 roku w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Rarytasy numizmatyczne….
Denar Bolesława Chrobrego, grosz krakowski Kazimierza Wielkiego i medale z portretami Jagiellonów – to tylko niektóre z 29 bezcennych monet i medali pochodzących z kolekcji polskich numizmatów. Przybliżą one zwiedzającym historię Polski, a jednocześnie ukażą miejsce Kraju w dziejach Europy.
Większość prezentowanych obiektów pochodzi z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego, uznawanej powszechnie za najlepszy na świecie zbiór polskich numizmatów. Wśród nich znajdują się rzadkie monety i medale od średniowiecza po wiek XVIII, w tym denary Bolesława Chrobrego, brakteat z hebrajskimi napisami z czasów Mieszka III, grosz krakowski Kazimierza Wielkiego, medale z portretami Jagiellonów i siedmiodukatowa donatywa gdańska Stefana Batorego. Na szczególną uwagę zasługują monety i medale z okresu panowania Wazów, m.in. talar medalowy w złocie Zygmunta III Wazy, dziesięciodukatowa donatywa gdańska Władysława IV (1635), medal na pamiątkę zwycięstwa smoleńskiego oraz traktatów ze Szwecją i Turcją (1636), medal z widokiem Gdańska (1642), medal upamiętniający zajęcie Kijowa (1651), a także medal z okazji pokoju w Oliwie (1660). Centralnym elementem ekspozycji jest słynna studukatówka Zygmunta III Wazy wybita w 1621 roku w Bydgoszczy. Dodatkową atrakcją jest najnowszy dar Lecha Kokocińskiego, srebrny naszyjnik ze skarbu odkrytego w Wielkopolsce w 1894 roku, po raz pierwszy pokazywany szerszej publiczności.
Wspomniane obiekty w takim zestawie były ostatnio prezentowane w Polsce w 2003 roku, na wystawie Memoriae donatorum….
Wystawie towarzyszy album 100 rarytasów numizmatycznych w Muzeum Narodowym w Krakowie, który ukazuje najcenniejsze polskie i związane z Polską monety, medale i pieniądze papierowe należące do liczącej ponad 100 tysięcy obiektów kolekcji Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawie towarzyszyć będą inne wydarzenia, m.in.:
Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży:
Kto bił monety? – Podczas zajęć, zwiedzania i rozwiązywania zadań uczestnicy dowiedzą się kiedy i kto wybił pierwszą polską monetę, co to jest denar i wiele innych ciekawostek z historii polskiego mennictwa. Na zakończenie każde z dzieci zaprojektuje i wykona model własnej monety.
Medal – nie tylko dla sportowców… – To warsztat poświęcony przybliżeniu historii sztuki medalierskiej w Polsce. Medale to małe lecz kunsztowne świadectwa minionej chwały. Uczestnicy dowiedzą się podczas zwiedzania i rozwiązywania zadań między innymi, kto tworzył medale i z jakiej okazji. Podczas części plastycznej uczestnicy zaprojektują medal z okazji rocznicy urodzin lub innego ważnego wydarzenia.
Wykłady w ramach projektu Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie:
- 25 kwietnia, godz. 18.00 – Medale Wazów, prowadzenie: Danuta Krawczuk- Biernat
- 30 maja, godz. 18.00 – Donatywy gdańskie i toruńskie XVI i XVII w., prowadzenie: Elżbieta Korczyńska
- 26 czerwca, godz. 18.00 – Władysław Bartynowski – w 170 rocznicę urodzin, prowadzenie: Rafał Janke
Rarytasy numizmatyczne ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, 20 kwietnia do 22 lipca 2012
Muzeum Narodowe w Krakowie – Pałac Biskupa Erazma Ciołka
ul. Kanonicza 17
Kraków