18 kwietnia 2012 roku o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wykład dr Xaviera Cannone’a wprowadzający w tematykę ekspozycji René Magritte. Wierność obrazów i fotografia.
Program wykładów:
18 kwietnia, godz. 18.00
Surrealizm i fotografia, dr. Xavier Canonne
Wykład w języku francuskim tłumaczony na j. polski.
Gościem pierwszego wykładu w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie René Magritte. Wierność obrazów i fotografia będzie dr Xavier Canonne, dyrektor Muzeum Fotografii w belgijskim Charleroi.
Fotografia była ulubionym medium surrealistów. Odkąd pojawiła się na scenie artystycznej budziła wiele kontrowersji. Jej specyficzny charakter, łączący w sobie intencjonalność i przypadkowość, oraz autentyczność z możliwością niemal nieskończonego powielania spowodował, że była często wykorzystywana przez surrealistów.
Ich stosunek do fotografii był utylitarny – nie przywiązywali wagi do jakości odbitki i kwestii autorstwa; często wykorzystywali reprodukcje, a nawet przedruki z gazet. Fotografia została wprzęgnięta w surrealistyczną grę form i znaczeń, w której granice między poszczególnymi technikami są płynne.
Xavier Canonne – historyk sztuki, wykładowca Université libre de Bruxelles (ULB). Specjalizuje się w tematyce surrealizmu belgijskiego, autor wielu opracowań na ten temat, m.in. Le surréalisme en Belgique, 1924–2000 (Fonds Mercator, 2007). Od roku 2000 kieruje Muzeum Fotografii w Charleroi.
Wystawa René Magritte. Wierność obrazów i fotografia będzie prezentowana od 18 kwietnia do 10 czerwca 2012. Pierwszy raz w Polsce na wystawie w Galerii MCK pokazany zostanie unikatowy zbiór fotografii przedstawiający aranżowane z dowcipem sceny z prywatnego życie znakomitego surrealisty René Magritte’a i jego przyjaciół. Kilkadziesiąt zdjęć, powstałych w latach 1925–1955, a także filmy z lat 50. upubliczniono po raz pierwszy dopiero po śmierci malarza.
Bogaty program towarzyszący wystawie obejmuje wykłady, dyskusje, cykl spotkań dla seniorów pt. Dojrzali do sztuki, a także ofertę edukacyjną dla grup szkolnych.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Przedstawicielstwem Walonia-Bruksela w Warszawie. Wystawa została włączona w główny program Miesiąca Fotografii w Krakowie.
19 kwietnia, godz. 18.00
Od Giotta do MAXXI – włoska sztuka i muzealnictwo u progu XXI wieku, Fabio Gori
MCK, Sala Pod Kruki. Tłumaczenie symultaniczne z j.włoskiego. Sztuka środowiskowa jako ochrona przyrody i jako powrót do historycznej relacji między Artystą a Zleceniodawcą .
Gościem wykładu będzie Fabio Gori — kolekcjoner dzieł sztuki, który wraz z całą rodziną aktywnie działa na rzecz kolekcji Fattoria di Celle. Otwarto ją w 1982 roku w Santomato di Pistoia pod Florencją jako pierwszą na świecie prywatną kolekcję sztuki środowiskowej. Dziś liczy ponad siedemdziesiąt dzieł stworzonych przez uznanych na świecie artystów. Jej specyfika oraz lokalizacja na terenie renesansowego kompleksu pałacowo-parkowego stanowią o niezwykłym charakterze tego przedsięwzięcia.
Ostatni już wykład w ramach cyklu organizowany jest przez MCK i Włoski Instytut Kultury.
Fabio Gori – kolekcjoner dzieł sztuki. Przewodniczy licznym organizacjom mającym siedzibę w Prato i okolicach, zajmującym się działalnością bibliofilską i historią ojczystą. Aktualnie zajmuje stanowisko doradcy w A.R.P.A.I (Associazione per il Restauro del Patrimonio Artistico Italiano) – Stowarzyszeniu Odzyskiwania Włoskiego Dziedzictwa Artystycznego. Jest promotorem wystaw dzieł sztuki i kuratorem edycji Dakkar off 2002.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków