23 kwietnia 2012 roku o godz. 12.00 w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi odbędzie się druga edycja konferencji Kształcenie aktora wobec przemian teatru XXI wieku. Tego samego dnia o godz. 16.00 w Łódzkiej Alei Gwiazd zostanie odsłonięta gwiazda Bogusława Sochnackiego.
Celem konferencji Kształcenie aktora wobec przemian teatru XXI wieku jest wspólna debata dojrzałych i uznanych aktorów oraz adeptów sztuki aktorskiej nad znaczeniem i rolą szkoły teatralnej w późniejszej pracy zawodowej aktora.
Dyskusje będą dotyczyć modelu kształcenia w szkołach teatralnych: na ile szkolnictwo artystyczne jest w stanie zaspokoić potrzeby edukacyjne młodych aktorów, jak po latach pracy zawodowej ocenia się przydatność zajęć w szkole teatralnej oraz co – zdaniem zawodowców – należałoby zmienić w programach wydziałów aktorskich.
Uczestnikami debaty będą laureaci poprzednich edycji Festiwalu: Agnieszka Dygant, Łukasz Chrzuszcz, Anna Gorajska, Agata Góral, Marcin Hycnar, Ewa Kasprzyk, Emilia Komarnicka, Wiktor Loga-Skarczewski, Weronika Nockowska, Joanna Osyda, Beata Paluch, Cezary Pazura, Agnieszka Pilaszewska, Piotr Siejka i Michał Żebrowski. W dyskusji wezmą również udział studenci wszystkich państwowych uczelni teatralnych.
Bogusław Sochnacki (1930-2004) – wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską, jak dawniej nazywała się łódzka PWSFTviT. Następnie przez cztery lata pracował w Teatrze Ziemi Rzeszowskiej i w 1957 roku powrócił do Łodzi, z którą był związany do końca życia. Był aktorem Teatru Siódma Piętnaście, Teatru im. Stefana Jaracza i Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, w którym powstały jego najznamienitsze kreacje teatralne. Zaliczają się do nich role Nicka w Marii Stuart Juliusza Słowackiego (1963), kapitana w Indyku Sławomira Mrożka (1964), bohatera w Kartotece Tadeusza Różewicza (1967), sędziego Durejki w Pierścieniu Wielkiej Damy Cypriana Kamila Norwida (1968), Dantona w Sprawie Dantona Stanisławy Przybyszewskiej (1970), Delamarche’a w Ameryce Franza Kafki (1971), Rogożyna w Idiocie Fiodora Dostojewskiego, tytułowa rola w dramacie Karola Huberta Rostworowskiego Judasz z Kariothu (1972), Kubusia Fatalisty w widowisku opartym na powieści Denisa Diderota (1974), Hufnagla w Operetce Witolda Gombrowicza (1975), Judasza w Dialogus de passione w reżyserii Kazimierza Dejmka (1975), Garbusa w dramacie Sławomira Mrożka pod tym samym tytułem (1975) i Natana w Sędziach Stanisława Wyspiańskiego (1978), Kalmity w Chłopcach Stanisława Grochowiaka w reżyserii Marka Pasiecznego (2004). Występował w spektaklach teatru telewizji oraz w słuchowiskach radiowych.
Bogusław Sochnacki był odtwórcą ponad stu ról filmowych. Wystąpił m.in. w filmach: Gdzie jest generał?, Rękopis znaleziony w Saragossie, Kapitan Sowa na tropie, Chłopi, Wielka miłość Balzaka, Znachor i Wierna rzeka.
Wydarzenia są częścią 30. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
23 kwietnia, godz. 12.00-15.00
hala telewizyjna Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera
ul. Targowa 61/63
23 kwietnia, godz. 16.00
Łódzka Aleja Gwiazd
ul. Piotrkowska (w okolicach Pasażu Rubinsteina)
Łódź