24 kwietnia 2012 roku w warszawskim Kino.Labie rusza przegląd filmów Františka Vláčil, prekursora Czeskiej Nowej Fali.
W ramach objazdowej retrospektywy sześć kin studyjnych w kilku miastach Polski zaprezentuje twórczość najmniej znanego pośród czeskich geniuszy kina – Františka Vláčila. Jego wizjonerskie dzieło porównywane jest do filmów Tarkowskiego, Eisensteina, Bergmana czy Kurosawy, a samego reżysera uznaje się za prekursora Czeskiej Nowej Fali.
Vláčil był nie tylko utalentowanym twórcą, ale również posiadaczem skomplikowanej i pełnej sprzeczności osobowości. Mimo, że jego życie naznaczone było przekleństwem choroby alkoholowej, która znacznie wpływała na stan jego zdrowia, Vláčil jest autorem około trzydziestu filmów o unikalnym stylu i do dziś pozostaje wzorem dla czeskich filmowców.
Filmy Vláčila to nowatorskie kino, które przyciąga widzów atmosferą mroku i tajemnicy. Reżyser sięga po trudne tematy posłuszeństwa, dogmatyzmu, zderzenia kultur czy ortodoksji. Pochyla się także nad ponadczasową problematyką konfliktów: wolność – ideologia, jednostka – władza. Vláčil, wykorzystując narrację, dźwięk i obraz, w mistrzowski sposób oddaje piękno, szaleństwo i smutek człowieczeństwa.
Jego wczesny film Szklane Obłoki został wyróżniony nagrodą na festiwalu w Wenecji, a największe dzieło Małgorzata, córka Łazarza zostało w 1998 roku wybrane najlepszym czeskim filmem wszech czasów.
Na retrospektywę, organizowaną wspólnie z Czeskim Centrum, złoży się siedem najważniejszych filmów reżysera. Pierwszy pokaz odbędzie się już pod koniec kwietnia w warszawskim Kino.Labie, a następne projekcje przewidziane są kolejno w Poznaniu, Gliwicach, Krakowie, Elblągu i Chodzieży.
Vláčil – nieznany mistrz wyobraźni
Warszawa Kino.Lab 24 do 26 kwietnia
Poznań Kino Malta 10 do 13 maja
Gliwice Kino Amok 14 do 19 maja
Kraków Kino Agrafka 17 do 22 maja
Elbląg Kino Światowid 22 do 24 maja
Chodzież Kino Noteć 25 do 27 maja