27 kwietnia 2012 o godz. 19,15 na Dużej Scenie Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu Iluzje w reżyserii Iwana Wyrypajewa.
Wspólnie z aktorami mamy przyjemność zaprosić Was na nasz – nie mogę powiedzieć: spektakl – gdyż będzie to raczej po prostu spotkanie. Mamy więc przyjemność serdecznie zaprosić na spotkanie, podczas którego opowiemy Państwu historie z życia dwóch par małżeńskich. W rzeczywistości pary te nigdy nie istniały, wymyśliłem je. Chcemy jednak, abyście Państwo wysłuchali tych opowieści, ponieważ są one bardzo piękne i wzruszające, a poza tym mamy przekonanie, że rozmawianie właśnie na takie tematy jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne. Mamy nadzieję, że zarówno dla Państwa jak i dla nas to spotkanie okaże się bardzo interesującym doświadczeniem.
Iwan Wyrypajew
Iwan Wyrypajew – dramaturg, reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1974 roku w Irkucku. Ukończył wydział aktorstwa Akademii Teatralnej w Irkucku, studiował też reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. Jest twórcą studyjnego teatru Przestrzeń Gry w Irkucku. W 2001 roku rozpoczął współpracę z nowo powstałym w Moskwie Teatrem.doc. Jest także współzałożycielem Teatru Praktika, gdzie wyreżyserował swoją ostatnią sztukę Iluzje. Najwięcej nagród do tej pory zebrał wyreżyserowany przez autora dramat Tlen – m.in. Grand Prix festiwalu Kontakt w Toruniu, Złotą Maskę w Moskwie oraz nagrodę rosyjskiego festiwalu Nowy Dramat. Ten ostatni festiwal wyróżnił także jego inscenizacje sztuk Księga Rodzaju nr 2 i Lipiec.
W Polsce do tej pory wyreżyserował swoje dwie sztuki: Lipiec z Karoliną Gruszką oraz Taniec Delhi. Po jego dramaty w naszym kraju sięgali m.in. Agnieszka Olsten, Małgorzata Bogajewska i Aleksandra Konieczna, Łukasz Kos, Michał Zadara, Agnieszka Glińska. Najbardziej popularne są Walentynki, które doczekały się w Polsce już kilkunastu realizacji. Dramaty Iwana Wyrypajewa grane są często za granicą; poza wymienionymi ma jeszcze w swoim dorobku sztuki Miasto, gdzie ja, Komedia oraz Dream Works. W 2005 roku ukazała się jego książka 13 tekstów napisanych jesienią.
Anna Met – scenografka, autorka kostiumów. Ukończyła wydział scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracuje z Natalią Korczakowską – ich wspólne projekty to m.in.: Pensjonat Madryt (Centrum Artystyczne M25 w Warszawie), Verklärte Nacht (Teatr Narodowy), Smycz (Teatr Polski we Wrocławiu), Strefa działań wojennych i Solaris. Raport na podstawie Solaris Stanisława Lema (Teatr Rozmaitości), Śmierć człowieka-wiewiórki i Elektra (Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze), Nelly na podstawie Skrzywdzonych i poniżonych Fiodora Dostojewskiego i Dynastia. Sclerosis multiplex (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu) oraz Pasażerka Zofii Posmysz (Teatr Współczesny we Wrocławiu).
Katarzyna Lewińska – projektantka kostiumów. Absolwentka Wydziału Filmowo-Teatralnego Clark Atlanta University i Wydziału Projektowania Scenicznego Northwestern University. Studiowała także na Wydziale Animacji w Pradze. Debiutowała jako autorka kostiumów do sztuki King Stag realizowanej w ramach Williamstown Theatre Festiwal w USA, pracowała jako asystentka jednego z czołowych amerykańskich scenografów Santo Loquasto. Obecnie współpracuje ze scenami warszawskimi, m.in. Teatrem Polonia, Teatrem Na Woli oraz Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Cazimir Liske – aktor, muzyk. Urodził się w 1982 roku w Denver, Colorado. W latach 2001–2004 studiował muzykę elektro-akustyczną u Jona Appletona w Dartmouth College w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie był dyrektorem artystycznym odnoszącej sukcesy grupy wokalnej The Aires. W 2009 roku jako pierwszy amerykański absolwent ukończył Szkołę Studio MChAT-u w Moskwie (uczeń Konstantina Rajkina). Obecnie prowadzi kursy aktorstwa i muzyki w tej samej uczelni.
Przekład: Karolina Gruszka, Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria: Iwan Wyrypajew
Scenografia: Anna Met
Kostiumy: Katarzyna Lewińska
Muzyka: Cazimir Liske
Asystent reżysera: Damian Dąbek (WRD PWST)
Występują:
Anna Dymna – Pierwsza Kobieta
Katarzyna Gniewkowska – Druga Kobieta
Juliusz Chrząstowski – Pierwszy Mężczyzna
Krzysztof Globisz – Drugi Mężczyzna
Marta Mazurek (PWST) – Dyrygent
27, 28 i 29 kwietnia, godz. 19.15
16, 17, 18 i 19 maja, godz. 19.15
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
ul. Jagiellońska 5
Kraków