Od 20 kwietnia 2012 roku w Gmachu Głównym Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu będzie można oglądać wystawę Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Punktem wyjścia scenariusza i aranżacji wystawy Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix są fakty biograficzne, dlatego też rysunki Witkacego i dokumenty z epoki bezpośrednio sąsiadują z projektami scenograficznymi i fotogramami powstałymi kilkadziesiąt lat później. Zaplanowane działania edukacyjne towarzyszące wystawie potwierdzą zapewne, że Stanisław Ignacy Witkiewicz to twórca aktualny i bliski współczesnym.
Stanisław Ignacy Witkiewicz – malarz, rysownik, fotografik, dramato- i powieściopisarz, filozof, teoretyk sztuki i polemista; to twórca, którego prace spotykają się z żywym odbiorem zarówno w gronie osób zajmujących się jego twórczością zawodowo, jak i wśród szeregów polskich i zagranicznych sympatyków. Artysta, urodzony w Warszawie 24 lutego 1885 roku, zmarły śmiercią samobójczą 18 września 1939 roku we wsi Jeziory na Polesiu (na terytorium dzisiejszej Ukrainy), pozostawił po sobie kilka tysięcy prac.
Witkacy nie należał do twórców nieznanych za życia, a odkrytych po latach. Już za życia trafił do kilkunastotomowej encyklopedii wydawanej na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych. Całą pierwszą stronę Kuriera Księgarskiego z 9 kwietnia 1930 roku wypełnia reklama Nienasycenia. Jego osoba i dzieło w pewnych kręgach były popularne i znane.
Wernisaż: 20 kwietnia, godz. 18.00
Gmach Główny Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi
ul. Wodna 3/5
Grudziądz