25 kwietnia 2012 roku w kinie Muranów w Warszawie rozpoczyna się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – przegląd najnowszych filmów dokumentalnych, fabularnych i animacji poruszających wątki żydowskie.
Festiwal otworzy film Nasze dzieci w reżyserii Natana Grossa z 1948 roku. Jeden z ostatnich polskich filmów w jidysz, przedstawia powojenne losy żydowskich dzieci ocalałych z Holokaustu. Film został zrekonstruowany na podstawie czterech niekompletnych kopii odnalezionych w Polsce, Izraelu, Francji i USA, a pomysłodawcą i autorem reedycji jest syn reżysera, Yaakov Gross.
Przez 5 dni festiwalu zaprezentowane zostaną 32 filmy walczące o nagrodę Złotego Warszawskiego Feniksa, a wśród nich:
- Konserwator (Restoration, reż. Joseph Madmony) – uhonorowany Kryształowym Globem w Karlowych Warach i nagrodą za scenariusz w Sundance film opowiada historię Yaakova Fidelmana, właściciela pracowni renowacji antyków oraz tajemniczego gościa, który pojawia się w jego życiu.
- Tylko nas dwóch (Just the Two of Us, reż. Tzipi Baider) – film dokumentalny o dwóch byłych więźniach Treblinki, którym jako nielicznym udało się uciec z obozu zagłady. Gościem festiwalu będzie jeden z bohaterów filmu, Samuel Willenberg.
- Wojenna corrida (War Matador, reż. Macabit Abramson, Avner Faingulernt) – niepokojący esej o turystyce wojennej i kontrowersyjnych reakcjach Izraelczyków na wojnę w Strefie Gazy.
- Księżyc to Żyd (reż. Michał Tkaczyński) – niesamowita dokumentalna opowieść o przemianie kibica stadionowego w ortodoksyjnego Żyda.
- The Socalled Movie (reż. Garry Beitel) – wypełniony muzyką film o Joshu Dolginie – muzyku występującym jako Socalled, łączącym hip-hop z tradycją żydowską w niekonwencjonalny i odważny sposób.
- Moja Australia (reż. Ami Drozd) – autobiograficzna opowieść o powojennej emigracji z Polski do wymarzonej Australii, która w efekcie okazuje się być… Izraelem.
- Lawnswood Gardens (reż. Tomasz Magierski) – dokument o profesorze Zygmuncie Baumanie, uchylający rąbka jego prywatnego życia.
W Jury 8. MFF Żydowskie Motywy zasiądą:
- Benjamin Freidenberg – izraelski reżyser nagrodzony w 2010 roku Srebrnym Warszawskim Feniksem za film Wycieczka z przewodnikiem (Guided Tour)
- Tatiana Kosinowa – działaczka praw człowieka, współzałożycielka rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał
- Gabriele Lesser – wieloletnia korespondentka niemieckojęzycznych gazet w Polsce
- Lukáš Přibyl – czeski reżyser, nagrodzony Czeskim Lwem za cykl dokumentalny Zapomniane transporty (Forgotten Transports)
- Andrzej Titkow – poeta, reżyser i scenarzysta, do 2011 roku dyrektor artystyczny festiwalu Żydowskie Motywy
Gościem Honorowym festiwalu jest Gila Almagor – wybitna aktorka, nazywana Pierwszą Damą izraelskiej kinematografii. W ramach jej retrospektywy zaprezentowane zostaną 4 filmy:
- Dług (The Debt), reż. Assaf Bernstein
- W konarach drzew (Under the Domim Tree), reż. Eli Cohen
- Pesachowa gorączka (Passover Fever), reż. Shemi Zarhin
- Lato Avii (The Summer of Aviya), reż. Eli Cohen
Festiwal odbywa się pod patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Ambasadora Republiki Czeskiej Jana Sechtera.
Klub festiwalowy: Pardon to tu, Pl. Grzybowski 12
Organizatorami 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego są: Stowarzyszenie Żydowskie Motywy, Gutek Film i Media Kontakt.
8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy
od 25 do 29 kwietnia 2012 r.
Kino Muranów
Warszawa