Do 28 kwietnia 2012 roku w Galerii Art Agenda Nova w Krakowie można oglądać ekspozycję Cały ten street art. Na wystawie zostały zebrane w jednym miejscu prace twórców z całego kraju, można poznać ich opinię na temat przemian sztuki ulicznej, zastanowić się nad korzeniami i granicami street artu oraz konsekwencjami jego rozwoju.
Swoje prace przedstawiają polscy artyści związani ze sceną street artu. Ich twórczość nie pozwala na jednoznaczne łączenie ich tylko z jednym nurtem sztuki, dlatego wystawa przyjmuje szerszy kontekst interpretacyjny.
Wystawa jest prezentowana w krakowskiej galerii Art Agenda Nova, w ramach realizowanego przez Fundację Wschód Sztuki projektu Krk: Loca(r)tor. Celem ekspozycji jest wyjście naprzeciw krytycznym głosom dotyczącym przenoszenia sztuki ulicznej, z założenia niezależnej, z jej naturalnego środowiska – przestrzeni miejskiej – do instytucji sztuki. Zjawisko to rodzi pytanie, czy takie praktyki są nobilitującą ewolucją, czy zbrodnią?
Celem wystawy jest przede wszystkim chęć zaprezentowania, z przymrużeniem oka całego spektrum działań wywodzących się ze street artu i uchwycenie różnorodności tego zjawiska, a także jego krytycznego potencjału. Brak na niej prac klasycznie street artowych, jakby żywcem wyjętych z ulicy i przeniesionych, są natomiast takie, które powstały w oderwaniu od ulicznego kontekstu i przeznaczone są do eksponowania w zamkniętych przestrzeniach.
W wystawie udział biorą zarówno twórcy znani, jak i niedawno debiutujący, wywodzący się z tego nurtu oraz tacy, którzy raczej ze street artu czerpią, niż w pełni się z nim identyfikują. Łączy ich działanie na pograniczu sztuki ulicznej i innych dziedzin artystycznych: malarstwa, designu, a nawet sztuki konceptualnej. Wszyscy eksperymentują z formą i techniką, nie ograniczając się do jednej i czerpią z różnych nurtów. Odmienność postaw twórczych, odniesienie do terminu post- street art oraz odrobinę przewrotne i zdystansowane podejście do street artu w galerii ukształtowały ten projekt.
Nawer to krakowski artysta wywodzący się z nurtu graffiti. Architekt, grafik, designer i kurator. Ukończył studia z zakresu Architektury i Urbanistyki. Początki jego działań w przestrzeni miejskiej sięgają lat 90. W 2003 roku zaczął kierować swoje zainteresowania pomiędzy malarstwo i projektowanie wnętrz. Początkowo działał jako freelancer; w 2006 roku otworzył własne studio projektowe ARTDE7, ukierunkowane na projektowanie wnętrz, grafikę, oraz scenografię. Jego projekty wnętrz, to kombinacje pomiędzy bryłą w przestrzeni a perspektywą, malowane głównie areozolem.
Zbiok (Sławomir Czajkowski) to jeden z najbardziej cenionych polskich artystów ulicznych. Jest absolwentem Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Swoje działania prezentował w wielu miejscach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Francji. Jest laureatem Grand Prix w 9. Konkursu im. Gepperta dla debiutujących polskich malarzy w 2009 roku, w tym samym roku otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracował przy tworzeniu ramówki TVN, wykonał projekty dla firmy odzieżowej Cropp Town.
Massmix to warszawski kolektyw vlepkarski składający się z 9 niezależnych artystów: ark.next, bufu bufu, goro, ixi color, kwiatek, miesto, mrufig, szczym i zrazik. Kolektyw istnieje od 2006 roku. Od tego czasu prowadzi swoją barwną działalność w Polsce (m. in. Warszawa, Łódź, Gdynia, Płock) i za granicą (Berlin, Amsterdam, Lille).
Artur Wabik to artysta plastyk, kurator, publicysta, badacz popkultury. Od końca lat dziewięćdziesiątych związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Studiował Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pomysłodawca i kurator trzech edycji (2003, 2004 i 2010) interdyscyplinarnego projektu artystycznego Komiks na Ścianach, łączącego estetykę komiksu i graffiti.
Pikaso to polski artysta mieszkający i pracujący w Gdańsku. Jego dzieła budzą niepokój – są zimne i ciemne. Akt niszczenia synchronizuje się z aktem tworzenia. Zasada działania Pikaso to negować znaczenie i niszczyć formę – zależnie co napotka jego malarstwo. W wielu jego pracach, zarówno płótnach, jak i akcjach ulicznych widać obecność dwóch poziomów: niszczonego i niszczącego. Gest niszczący jest jednocześnie niezwykle dosadny i infantylny, jakby nie do końca uświadomiony. Na styku tych dwóch sił klaruje się przekaz artysty.
Czarnobyl urodził się w 1974 roku na Podkarpaciu. Szablonem zajmuje się od dawna, początkowo w kontekście muzyczno-politycznym. Na początku lat 90 wyjechał do Berlina, gdzie kontynuuje i rozwija technikę szablonu. Z czasem jego prace stały się coraz bardziej dopracowane, czasochłonne. Obecnie składają się z wielu warstw i kolorów. Niektóre wymagają kilkumiesięcznej pracy, pomimo to odbijane są najwyżej dziesięć razy, aby uniknąć ciągłego powtarzania tych samych tematów. Oprócz szablonu, artysta eksperymentuje z łączeniem farb, które ;pod wpływem wysokich temperatur tworzą różne faktury.
Anna Maria Brandys urodziła się w 1987 roku w Sosnowcu. Obecnie jest absolwentką malarstwa na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wzięła udział w kilku wystawach zbiorowych (m.in. Made For China w Toruniu i Poznaniu, Komiksowatość w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier we wrześniu 2009 roku w Łodzi, a także w projekcie artystycznym AK30 zorganizowanym w 2010 roku i indywidualnych (m.in: Kształty Kolorów w Galleria Art Muza w Sosnowcu w grudniu 2008, Library of Fear w Galerii Kronika w Bytomiu w czerwcu 2009). Zajmuje się szeroko rozumianą tkaniną artystyczną i malarstwem.
Coxie jest z rocznika 1982. Ukończyła Malarstwo oraz Architekturę Wnętrz na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tematyka jej prac wiąże się z takimi postaciami, jak kobieta, dziewczyna czy dziecko. Twórczyni murali m.in. razem ze Zbiokiem. W swoich pracach łączy ze sobą estetykę komiksu z realistycznym portretem, malarstwem i designem. Jej prace z pozoru trywialne i barwne poruszają zagadnienia związane z rolą kobiety w życiu codziennym i sztuce.
Brems działa na wielu płaszczyznach sztuki, do których zaliczyć można między innymi malarstwo i grafikę. Istotne miejsce w jego twórczości zajmuje również street art oraz graffiti, które w jego wydaniu są one zarówno estetyczne, jak i pełne emocji. Obecnie pracuje w Gdańsku.
Roem to artysta street artowy, architekt. Od 1996 roku zajmuje się malarstwem. Charakterystyczne dla jego stylu są, tworzone na komputerze, algorytmy matematyczne. Inspirację stanowią także figury geometryczne i różne ujęcia przestrzeni. Prace Roema są abstrakcyjne, dalekie od sztuki przedstawiającej. Cechują je lekkość, jasne barwy i przejrzystość.
Organizatorzy: Agnieszka Ciałowicz, Justyna Czuj, Stefania Hrycyk, Agnieszka Pudełko, Fundacja Wschód Sztuki, Art Agenda Nowa, Krk:Loca(r)tor
Współpraca: Alek Hudzik
Kurator wystawy: Iga Urbańska
Wernisaż: 30 marca, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 28 kwietnia
Galeria Art Agenda Nova
ul. Batorego 2
Kraków
1 komentarz
Wystawa przedłużona do 15 maja!