Do 25 kwietnia 2012 roku w Galerii Oko dla Sztuki 2 w Krakowie można oglądać wystawę prac Ryszarda Otręby Grafika.
Ryszard Otręba na wystawie prezentuje zaledwie kilkanaście grafik z ostatnich lat pracy. W pozornie rygorystycznych układach formułuje znaki autonomiczne, intencjonalne, sekwencje znaków i nowe symbole. Artysta ucieka od świata przedmiotowego, dąży do przekroczenia bariery konkretu, by tworzyć znaki bliższe intelektualnej ekspresji.Wiele moich grafik powstało, żeby zadośćuczynić potrzebie tworzenia przeciw rzeczom zewnętrznym, przeciw temu, co jest jedynie przedmiotem estetycznym. To była jedna z szans, aby się wyzwolić – sztuka, w której jest zawarta istota tworzenia. W sztuce odnajduję równowagę, albowiem w tym, co tworzę, jestem cały zawarty, a zarazem rozładowany.
Realizacje graficzne Ryszarda Otręby, w swej abstrakcyjności, jak podkreśla Artysta w jednym z wywiadów, są pozbawione jakichkolwiek odniesień – będąc obrazami autonomicznymi, zawierającymi autonomiczne przesłanie, stają się nośnikami duchowości i sposobem ujawniania treści duchowych, w pewnym sensie – miejscem objawiania bytu. Mimo, że Artysta się od tego odżegnuje, jego twórczość ma głęboki wymiar moralny.(…)
Jako twórca plakatu wyraziście zaznaczył swą obecność poruszającym cyklem plakatów oświęcimskich. Sztukę plakatu uprawia systematycznie, dla samego Centrum Manggha w ciągu ostatnich 15 lat wykonał już chyba około 150 plakatów. 124 z nich pokazywane były w 2005 roku w Muzeum Plakatu w Wilanowie. (…)
Niezwykle znamienne są tytuły prac poszerzające i wyodrębniające semantyczną zawartość pojęć związanych z akustyczno-wizualną synestezją doznawania stanów ciszy, czy szeptu : Prywatna strefa ciszy(1980), Szept szeptów (1979), Fragment szeptu (1979), Szept nadziei (1979). W tytułach tych przejawia się cała sublimacja jednostkowych w swym charakterze doznań, których wyrazem jest forma graficzna prac – obraz graficzny jest rodzajem trudno uchwytnej postaci doznania (Gestalt), odczytywanej często z okruchów sygnałów percepcyjnych. W twórczości Ryszarda Otręby słowo może stać się kluczem do rozumienia obrazu, ale tytuł jest najczęściej zaledwie sygnałem, cienką nitką prowadzącą do jego sensu.
Tekst: Jan Pamuła
Ryszard Otręba (ur.1932) jest wybitnym grafikiem oraz pedagogiem. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1953–1959. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Architektury Wnętrz. Posiada stypendium Departamentu Stanu USA, Pratt Institute, Brooklyn, Nowy Jork (1966–1967). W latach 1971–1998 objął kierownictwo nad Katedrą Komunikacji Wizualnej Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. W 1980 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. W 1981 oraz 1984 r. objął stanowisko jako visiting professor w Sydney College of the Arts. Od 1985 do 1987 roku uzyskał stanowisko dziekana Wydziału Form Przemysłowych ASP. W latach 1987–1990 był prorektorem ASP w Krakowie. w 1989 roku uzyskuje tytuł profesora zwyczajnego. Od 2002 roku jest czynnym członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.
Uprawia twórczość w dziedzinie grafiki artystycznej i rysunku, plakatu, wystawiennictwa. Buduje geometryczne, abstrakcyjne kompozycje, przeważnie czarno-białe, czasem z elementem koloru. Są to prace czyste w formie, pełne harmonii.
Wystawa potrwa do 25 kwietnia
Galeria Oko dla Sztuki 2
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
Kraków