27 kwietnia 2012 roku w Krakowie rozpoczną się plenery Film Spring Open 2012 – warsztaty filmowe.
Uchodzący za najwybitniejszych w swojej dziedzinie specjaliści filmowi z całego świata i młodzi, debiutujący w branży twórcy spotkają się już wkrótce w Krakowie podczas 7. edycji plenerów Film Spring Open 2012. Warsztaty poprowadzą: reżyserzy Bogdan Dziworski, Janusz Józefowicz, Jan Komasa, Detlev Buck, Tomasz Bagiński, Andrzej Jakimowski i Lech Majewski, eksperci w dziedzinie kina 3D: Kaspar Kallas, Andrzej Waluk, Łukasz Baka i Robert Chaciński, a także przedstawiciele CD Projekt RED Studio (twórcy gry Wiedźmin 2: Zabójcy królów) oraz Tomasz Czudowski z YouTube. Wszystko odbędzie się pod czujnym okiem Sławomira Idziaka – jednego z najbardziej znanych polskich twórców filmowych na świecie, nominowanego do najbardziej prestiżowych nagród, w tym do Oscara.
Podczas warsztatów będzie można spotkać członków ekipy, pracującej przy realizacji wysokonakładowego filmu niemieckiego Vermessung der Welt (Measuring the world). Co szczególnie warte podkreślenia: przy tym filmie pracowało 11 osób, którzy technologii 3D uczyli się w zeszłym roku właśnie na warsztatach Film Spring Open 2011. Producent i reżyser zaangażowali ich po obejrzeniu filmu Bitwa Warszawska 1920.
Sylwetki twórców:
Detlev Buck (reżyser filmu Measuring the World) – niemiecki reżyser filmowy i aktor. Jest jednym z najważniejszych reżyserów pracujących w Niemczech. Jego pierwszy film fabularny Karniggels z 1991 roku umieścił go na arenie międzynarodowej i od tego czasu realizuje filmy zarówno krótkometrażowe jak i fabularne.
Andrzej Waluk (stereografer Measuring the world) – od 15 lat zajmuje się techniką 3D. Jeden z założycieli Polskiego Klubu Stereoskopowego, pracował przy ponad 20 projektach stereoskopowych. W 2005 roku, z okazji 60-lecia Dziennika Bałtyckiego, ukazało się pierwsze w Polsce trójwymiarowe wydanie gazety, wyróżnione nagrodą Grand Prix Konkursu Innowacji w Mass Mediach Media Trendy.
Robert Chaciński (digital image technician Measuring the world) – twórca urządzeń i elektroniki do realizacji filmów 3D. Od zawsze jego pasją były komputery i technika cyfrowa.
Bogdan Dziworski – operator filmowy, fotograf i reżyser. Jeden z głównych przedstawicieli awangardy i eksperymentalnego polskiego kina. W swoich filmach, łatwo przechodzi od rzeczywistości do magicznego realizmu. Niektóre jego dzieła uzyskały po kilkanaście nagród i wyróżnień na najbardziej liczących się festiwalach, np.: Hokej i Olimpiada. Jest autorem ok. 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych oraz wystaw i albumów fotograficznych.
Janusz Józefowicz (choreograf, scenarzysta, aktor, reżyser) – twórca kilkudziesięciu spektakli musicalowych, operowych i teatralnych oraz widowisk telewizyjnych. Jest reżyserem, choreografem i współscenarzystą najdłużej granego (ponad 21 lat bez przerwy) musicalu – Metro, który był nominowany do nowojorskiej Tonny Award. Laureat Złotej Maski – prestiżowej rosyjskiej nagrody teatralnej dla najlepszego reżysera. Specjalizuje się w tworzeniu widowisk multimedialnych m.in. Ca Ira Rogera Watersa, Czarownice z Eastwick (Moskwa), czy Polita (pierwszy na świecie musical w 3D).
Tomasz Czudowski (YouTube) – poprowadzi wykład o Możliwościach jakie YouTube daje twórcom w zakresie promocji treści oraz ich monetyzacji. Widzowie będą również mogli obejrzeć efekty pracy uczestników Plenerów na kanale YouTube, dzięki czemu filmy realizowane przez uczestników osiągną wielomilionową widownię na całym świecie.
Sławomir Idziak – jako operator filmowy zrealizował ponad 60 filmów w 19 krajach – między innymi zdjęcia do filmów Krzysztofa Kieślowskiego (Podwójne życie Weroniki, Niebieski), Andrzeja Wajdy (Dyrygent), Krzysztofa Zanussiego (Rok Spokojnego Słońca), Ridleya Scotta (Helikopter w ogniu). Za swoją pracę jako operator, a także jako reżyser, otrzymał wiele nagród i wyróżnienia na festiwalach w Gdyni, Berlinie, Wenecji, Pradze, Aucland, także nominacje do nagród BAFTA, Cezara i Oscara. Nagrody za osiągnięcia życiowe przyznano mu na festiwalach Plus Camerimage, Marburg, Miskolc. Ogromne doświadczenie zarówno w zawodzie filmowca jak i wykładowcy zainspirowały go, aby otworzyć nowe drzwi w edukacji filmowej. Jest autorem i koordynatorem europejskich corocznych warsztatów Film Spring (od 2005 r.) a także Plenerów Film Spring Open (od 2008 r.).
7. edycja plenerów Film Spring Open 2012
Od 27 kwietnia do 6 maja
Przegorzały, Kraków