12 maja 2012 roku odbędzie się 10. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego w Warszawie. W tym roku spektakle konkursowe zawitają w Teatrze Konsekwentnym Koneser na warszawskiej Pradze.
Do Przeglądu drogą kwalifikacji zostały dopuszczone monodramy powstałe w instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych teatrach w Polsce, których premiera odbyła się w ciągu dwóch ostatnich lat i formą lub treścią odpowiadają określeniu współczesny. Gwiazdami tegorocznej edycji będą: Joanna Szczepkowska, Thrierry Verger, Teatr Capiol z Wrocławia, Katarzyna Groniec.
Szczegółowy program:
12 maja, godz. 20.00 – Pin-up Princess, Katarzyna Groniec – koncert. Album ten to rodzaj zapisu przemyśleń, jakie nawiedzają kobietę po 35 roku życia – zapis zarówno chwil pięknych, jak i tych, kiedy uświadamiamy sobie, że uczestniczymy w długim procesie przemijania.
13 maja, godz. 19.00 – Rzecze Budda Chinaski, Teatr Capitol Wrocław (spektakl pozakonkursowy).
14 maja, godz. 20.00 – Nina – monodram muzyczny (premiera, spektakl pozakonkursowy). Spektakl pod tytułem Nina ma być w założeniu połączeniem zaskakująco zaaranżowanego recitalu, złożonego z 10 utworów Niny Simon (przetłumaczonych specjalnie na tę okazję przez Katarzynę Groniec) z różnych okresów jej twórczości z klasycznym monodramem opartym na adaptacji autobiograficznej . Zarówno piosenki, jak i tekst, mają tworzyć spójną opowieść o skomplikowanym i pełnym napięć życiu artystki, która od wczesnej młodości, aż do późnej starości zmagała się z piętnem, jakim na zawsze w jej życiu pozostał kolor skóry.
15 maja, godz. 19.00 – Rewolucja balonowa, Teatr Powszechny, Warszawa. Monodram napisany specjalnie dla Katarzyny Marii Zielińskiej przez zdobywczynię Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – Julię Holewińską. Rewolucja balonowa to barwna, a jednocześnie sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej lat dziewięćdziesiątych, widzianej oczami małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków.
15 maja, godz. 20.45 – Teatralność, Lublin. Spektakl inspirowany fragmentami tekstów Bernarda Marie Koltesa, Łukasza Rippera i Michała Walczaka.
16 maja, godz. 19.00 – Orfeusz i Eurydyka, Stowarzyszenie Teatralne Antrakt, Poznań. Monodram Orfeusz i Eurydyka oparty jest na noszącym ten sam tytuł poemacie Czesława Miłosza oraz innych tekstach poety (Zniewolony umysł, Abecadło). Będzie to spektakl multimedialny, w którym używając nowoczesnych środków artystycznego wyrazu, bliskich i zrozumiałych współczesnemu odbiorcy, autorzy spróbują zmierzyć się z tym co ukryte w micie, odwieczne i uniwersalne, z tajemnicą ludzkiej egzystencji, z którą od wieków mocują się poeci i filozofowie
16 maja, godz. 20.00 – Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej, Gdynia
Roku Pańskiego 2011-go wielki nasz Adam Mickiewicz zstępuje na padół w ciele nowym. Czy powodem poetycka ambicja, czy nuda panująca w niebiesiech, a może ponowny zew mesjanistyczny i troska o Polaków u początków XXI wieku – sam On nie jest pewny. Pewnym natomiast, że znalazł menadżera i próbuje wgryźć się ze swoją wrażliwością i natchnieniem w nowoczesną rozrywkę.
godz. 21.30 – Novecento, Łódź. Wspaniała opowieść włoskiego pisarza Alessandro Baricco, o genialnym pianiście-samouku, przywoływana przez najbliższego przyjaciela – muzyka z okrętowego bandu. W przestrzeni ograniczonej burtami statku znajdzie się miejsce dla pasji, muzyki, przyjaźni i marzeń. Odsłania się świat bohatera niezwykłego, którego talent muzyczny jest prawie magiczny.
17 maja, godz. 19.00 – Medium rzeczy pospolitych, Nieformalna Grupa Avis/Piwnica przy Krypcie, Szczecin
Monodram jest kompilacją wybranych dzieł twórców literatury polskiej XIX i XX wieku, skupiających się wokół martyrologii narodowej. Cytaty prowokują do wgłębiania się w ich sens, coraz odważniej postawione zostają pytania dotyczące tożsamości.
17 maja, godz. 20.30 – Patryk K., Elbląg (spektakl konkursowy)
Monodram na podstawie tekstów Jerzego Pilcha to opowieść przeciętnego Polaka, który bez skrępowania mówi o sobie, o swojej rodzinie, swoim życiu seksualnym bądź jego braku. Autobiograficzna spowiedź z pozoru normalnego człowieka, w której odsłania się dewiant.
18 maja, godz. 18.00 – Zapis automatyczny, Porywacze ciał, Poznań. Wszystko jest kwestią pragnień. Trzeba tylko wiedzieć czego się chce i na co ma się Wpływ. Człowiek jest tym czego może dokonać lub tym czego nie może dokonać. Żebyśmy nie wiem ile mieli czasu do dyspozycji, to i tak nic nie możemy już zmienić. Można co najwyżej powalczyć o sensy i wybrać sposób tej walki.
18 maja, godz. 21.00 – ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny (spektakl pozakonkursowy)
Aktorka postanowiła wziąć na warsztat zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Sztuka ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny jest jej autorskim projektem, który ma na celu zbadanie problemu deficytu uwagi u dorosłych. Aktorki ukazują różne oblicza zespołu nadpobudliwości psychoruchowej: podkreślają jego zalety, jak też i uwypuklają wady.
19 maja, godz. 19.00 – Innocents. Niewinni, Thierry Verger (Francja, spektakl pozakonkursowy). Wiatry zrywają się na ziemi. Świat się budzi. Mężczyźni galopują w chmurach, uśmiechają się do znaków z góry, ich twarze zwrócone w stronę słońca. Ujeżdżany przez anioła, szalony koń powraca z otchłani, idąc za głosem serca ujawnia tajemnicę. Czy istnieje raj, który raszpla ten ogień, zapach życia?
19 maja, godz.20.00 – film o artyście i wystawa zdjęć. Modal Vision – wystawa fotografii której bohaterem jest Thierry Verger, twórca Modal Underground. Modal to nie tylko taniec – to wizja, która rozlewa się na wszystkie aspekty artystycznego przekazu. Wystawa, którą przygotowano, ma za zadanie pokazać rzeczywistość Modal: świat tańca, ludzi i przedmiotów ukazywanych w nieszablonowy sposób – pozornie niezgodnie z ich naturą. Thierry odkrywa we wszystkim drugie ja drugą naturę, znacznie bardziej intrygującą i ciekawą.
19 maja, godz. 21.00 koncert – Gadająca Tykwa
20 maja, godz. 18.00 – Król dopalaczy, Warszawa. Król dopalaczy to klasyczna stand up comedy, a więc humor ostry i prowokujący. Nie zabraknie nawiązań do postaci znanych szerokiej publiczności: Leszka Kołakowskiego, Kate Middleton czy Piotra Adamczyka. Generalnie Król zna wszystkich – choć nie o wszystkich ma dobre zdanie. A czego, jak czego, ale swoich sądów ukrywać nie zamierza. Król wytłumaczy, jak uwieść kobietę, zarobić naprawdę duże pieniądze, nakręcić filmowy hit a nawet odnaleźć radość życia na emeryturze.
20 maja, godz.19.00 – Cosi, gdziesi, kajsi, ktosi, Teatr im. Horzycy, Toruń.
20 maja, godz. 21.00 – I będą święta – to inspirowany reportażami i prasowymi wywiadami monolog zrozpaczonej kobiety, która traci męża w katastrofie lotniczej. Niespodziewana śmierć męża – osoby publicznej i powszechnie szanowanej staje się inspiracją do rozliczenia z samą sobą – próbą nazwania swojego miejsca w dotychczasowym życiu, i rozliczenia się z tym życiem, które definitywnie się skończyło.
20 maja, godz. 22.30 – ogłoszenie wyników i rozdanie nagród
od 12 do 20 maja
Teatr Konsekwentny Koneser
ul. Ząbkowska 27/31
Warszawa