Od 9 do 11 maja 2012 roku od godz. 22.00 do 23.00 na krakowskim Rynku Głównym Akademia Sztuk Pięknych – w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki – zaprezentuje projekcję wideo w technice mapowania.
Wideo mapping to forma projekcji oparta na architekturze, na którą jest rzutowana i jest z nią ściśle powiązana technicznie i formalnie. Podczas ubiegłorocznego Festiwalu Nauki studenci zrealizowali mapping na ścianach Wieży Ratuszowej. W tym roku zamierzeniem ASP jest realizacja podobnego przedsięwzięcia na południowej ścianie Sukiennic od strony ul. Brackiej.
Projekcja i obrazy do niej tworzone inspirowane będą plastycznym przetwarzaniem budynku Sukiennic. Opierać się będą na bryle obiektu i jego architektonicznych detalach. Projekcja ma za zadanie ukazać w nowoczesnej formie bryłę zabytkowego gmachu, jakiego nie moglibyśmy zobaczyć bez użycia technik cyfrowych.
Ściana Sukiennic będzie wizualnie przekształcana z pomocą technik animacji 2D i 3D. Rzutowane będą na nią bryły geometryczne z naniesionymi teksturami i obrazami, które mają spowodować złudzenie zmieniającej się na oczach widza – fizycznej tkanki architektury. Poprzez sugestywną animację 3D będzie można zobaczyć wysuwające się czy rozsypujące fragmenty ściany, zmiany jej kolorystyki, zniekształcenia i przesuwanie poszczególnych detali architektury – gzymsów czy łuków. Zostanie wizualnie zachwiana geometria budynku – ściana zacznie falować, wyginać się, pęcznieć.
Główną cechą tegorocznego mappingu będzie wprowadzenie interakcji z widzami. Na Rynku zostanie udostępniony mikrofon sprzężony z komputerem emitującym projekcje. Użytkownik za pomocą tego interfejsu będzie miał możliwość ingerencji w projekcję na fasadzie. Będzie kształtował jej formę, kolor, częstotliwość zmian – używając własnego głosu. Modulując siłę, natężenie, barwę spowodować będzie można analogiczne zmiany w projekcji – na przykład im wyższe dźwięki, tym projekcja pojawiać się będzie na coraz wyższych obszarach ścianach Sukiennic. Szybka zmiana na przemian tonów wysokich i niskich czy barwy głosu spowodować może coraz szybsze wibracje obrazów, a w efekcie złudzenie falowania ściany.
od 9 do 11 maja
Rynek Główny
Kraków