9 maja rozpoczyna się warszawska edycja międzynarodowego Festiwalu Transeuropa. Celem trzeciej edycji festiwalu będzie zaproponowanie alternatywnej wizji kontynentu w momencie, kiedy Europa jest przedmiotem napięć i gdy trwają próby osłabienia jej społecznej jedności.
Transeuropa Festiwal to pierwszy transnarodowy festiwal odbywający się jednocześnie w czternastu miastach europejskich. Nie jest to jednak czternaście różnych festiwali, ale jeden festiwal europejski, ponad granicami narodowymi, którego program dotyczy zagadnień równości, demokracji, kultury, sztuki i zaangażowania społecznego. Festiwal promuje uczestnictwo społeczne, udział w kulturze, dialog wielokulturowy, prawa mniejszości, mobilność́.
Transeuropa Festiwal to 20 dni festiwalu – po od 3 do 4 dni w każdym z miast europejskich zaangażowanych w projekt. Odbędzie się w Warszawie, Lublinie, Berlinie, Barcelonie, Bolonii, Rzymie, Londynie, Paryżu, Belgradzie, Kluż-Napoka, Amsterdamie, Bratysławie, Pradze, Sofii. Na ten czas zaplanowano wiele warsztatów, debat, konferencji, instalacji artystycznych, performansów i projekcji filmowych.
W tym roku wydarzenia koncentrują się wokół trzech głównych zagadnień: problematyki migracji, nowych form aktywności politycznej oraz alternatywnych form ekonomii. W każdym z festiwalowych miast tematy będą poruszane poprzez rozmaite inicjatywy, angażujące profesjonalistów i specjalistów w danych dziedzinach. Ideą festiwalu jest również umożliwienie artystom, intelektualistom i działaczom przemieszczanie się między krajami festiwalu oraz udział w inicjatywach różnych miast.
Warszawski program koordynuje Strefa WolnoSłowa – działająca jako warszawska grupa lokalna European Alternatives. Transeuropa w Warszawie stawia sobie za cel zachęcenie mieszkańców stolicy do dyskusji nad problemami poruszanymi podczas festiwalu oraz do czynnego udziału w wydarzeniach – warsztatach, interaktywnych wydarzeniach artystycznych czy debatach.
Program warszawski:
9 maja
godz. 18.00, spotkanie na rogu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu, na tyłach Empiku
Transnational Walk – spacer po Europie wielokulturowej – artystyczne wydarzenie inauguracyjne odbywające się symultanicznie we wszystkich miastach festiwalu, instalacje, mini-performance, monologi. Wszystko w formie spaceru na tyłach Nowego Światu.
godz. 20.00, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63
Nowa Wspaniała Europa – impreza inauguracyjna Transeuropa Festiwal 2012 w Warszawie. Prezentacja programu warszawskiego i kilka słów o tym, co będzie się działo w innych miastach.
10 maja
godz. 20.00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Historie(s) – Program Filmowy – przygotowany przez Cinemateque de Tanger z Maroka wybór krótkometrażowych filmów młodych reżyserów z Maroka, Libanu, Palestyny dotyczących historii tych krajów. Po projekcji filmów debata z zaproszonymi gośćmi.
11 maja
godz. 18.00, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63
Czy w Polsce potrzebni są migranci? – debata – goście: dr Paweł Kaczmarczyk (Wydział Nauk Ekonomicznych UW), dr Renata Włoch (Instytut Socjologii UW), Ksenia Naranovich (Fundacja Rozwoju Oprócz Granic), Krzysztof Lewandowski (MSWiA), Paweł Pieniążek (Krytyka Polityczna), Katarzyna Klimkiewicz (reżyserka).
godz. 20.30, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63
Alternative Pecha Kucha – wydarzenie składać się będzie z dwudziestu krótkich prezentacji ciekawych projektów i pomysłów z zakresu ekonomii społecznej przygotowanych przez specjalistów w dziedzinie, jak również przez studentów i zainteresowanych tematem.
12 maja
godz. od 11.00 do 14.00, spotkanie na skrzyżowaniu ul. Grochowskiej i Al. Zielenieckiej po stronie Teatru Powszechnego
Gra Miejska – Wielokulturowa Warszawa Wczoraj i Dziś – w czasie gry uczestnicy będą mieli okazję poznać historie postindustrialnych przestrzeni Kamionka, posłuchać historii o praskich potentatach i realiach życia na początku XX wieku, ale też przekonać się o wielokulturowości dzisiejszej Pragi. Liczba uczestników ograniczona.
godz. od 15.00 do 18.00, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63
Warsztaty Loesje – warsztaty kreatywnego pisania wokół tematów festiwalu, promujące wolność wypowiedzi, pobudzające do aktywności społecznej, kreatywności i krytycznego podejścia do rzeczywistości. Liczba uczestników ograniczona.
godz. 19.30, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63
Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie! – na podstawie improwizacji inspirowanych Ameryką Franza Kafki powstał spektakl, w którym fikcja przeplata się z prawdziwymi historiami. Przedstawienie staje się refleksją o sytuacji migrantów, poszukiwaniu lepszego świata i tragikomicznym wymiarze podróży. Liczba miejsc ograniczona.
13 maja
godz. od 14.00 do 17.00, księgarnia Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7
Żywa Biblioteka – międzynarodowa inicjatywa walki z uprzedzeniami i stereotypami, w czasie której książkami stają się ludzie. Publiczność będzie miała możliwość wysłuchania historii migrantów mieszkających w Warszawie i porozmawiania z nimi.
godz. od 17.30-19.30, Kawiarnia Solec, ul. Solec 44
Immigrantize Me – Role Play – uczestnicy gry wcielą się rolę imigrantów rozpoczynających życie w Polsce, aby poznać sytuację cudzoziemców w naszym kraju. Imigranci będą mistrzami gry, wprowadzającymi polskich uczestników w oryginalny świat role play. Liczba uczestników ograniczona.
od 9 do 13 maja
Warszawa