18 maja 2012 roku o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu otwarta zostanie wystawa Teatr życia: jedna i wiele akcji. Ekspozycja będzie poświęcona tym działaniom artystycznym, które szukają punktów wspólnych pomiędzy sztuką, muzyką eksperymentalną, nowoczesnym tańcem i teatrem.
Życie, życie, samo życie… jest sztuką absolutną!. Gdy Yves Klein wypowiedział po raz pierwszy te słowa, były one bardzo prowokacyjne. Nie tylko podważyły tradycyjne pojęcia sztuki, ale i zapowiedziały strategie artystyczne, które na przełomie lat 60-tych i 70-tych zdecydowanie poszerzyły granice sztuki, łącząc ją z innymi językami ekspresji.
Teatr życia: jedna i wiele akcji jest wystawą, która ma na celu zwrócenie uwagi nie tylko na działania, które zatarły granice między poszczególnymi dyscyplinami wyrazu artystycznego, ale przede wszystkim na te, które zakwestionowały społeczne konwencje w poszukiwaniu alternatywnych modeli sztuki i życia, wprawiając w ruch wyzwalającą energię, która wstrząsnęła światem.
Dlaczego to robią? Dlaczego pokazują coś jeszcze raz? Jaka jest motywacja artystów, zwłaszcza młodszej generacji, która sprawia, że wracają do prac bądź akcji, które miały miejsce całe dekady wcześniej? Będzie to jeden, ale niejedyny z punktów, na których skupi się wystawa.
18 maja wieczorem, w dniu otwarcia, jak i przez cały następny dzień przestrzenie wystawiennicze Centrum Sztuki Współczesnej będą tętniły życiem, dzięki licznym występom performance, które przemienią Centrum i samą wystawę w jedno totalne wydarzenie performatywne z udziałem zarówno artystów, jak i publiczności.
W ramach projektu odbędzie się także cykl wykładów i prezentacji młodych artystów, którzy biorą udział w wystawie, takich jak: Gil Kuno, Nezaket Ekici, Marlene Haring, Malin Stahl, Branko Milisković, Francesco Fonassi, Nicola Ruben Montini, czy jednego z najbardziej znanych włoskich krytyków sztuki, ojca transawangardy, Achille’a Bonito Olivy.
Teatr życia jest drugą wystawą z serii zapoczątkowanej w 2011 roku przez wystawę Statek Kosmiczny Ziemia. Będzie jej towarzyszył katalog z esejami kuratorki Dobrili Denegri, historyka sztuki i filozofa Thomasa McEvilley’a, a także historyków sztuki i kuratorów Cristiany Perrelli i Piotra Lisowskiego.
18 maja, godz. 19.00 – otwarcie wystawy
19 maja, od godz. 12.00 do 24.00 – Europejska Noc Muzeów
19 maja, sobota, godz. 18.30 – wykład Achille Bonito Oliva Plemiona sztuki
Wystawa będzie czynna od 18 maja do 16 września.
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń