W maju 2012 roku pojawi się podwójny numer (nr 1-2) kwartalnika o sztuce współczesnej artluk.
Świat sztuki w dzisiejszej rzeczywistości postindustrialnej nabrał innych wymiarów. Szalone tempo rozwoju nowych technologii komunikacji sprowokowało autorów kwartalnika nad refleksją o sposobach przekazywania informacji o sztuce współczesnej. Czy sam rodzaj przekazu decyduje o zawartości treściowej tegoż przekazu? Na ile wpływa on na naszą percepcję twórczości artystycznej? Na pewno szybkość reagowania krytyki artystycznej poprzez nowe możliwości Internetu nie pozostaje bez wpływu na jej jakość.
Widzimy brak dystansu do wielu zjawisk w sztuce, a przecież ich analiza wymaga czasu i głębszej refleksji. Ale wyłoniła się już nowa ekranowa estetyka Internetu. Stała się dla wielu młodych ludzi jedyną, jaką mogą zaakceptować. Dzięki nowym, ciągle doskonalonym możliwościom techniki cyfrowej czeka nas kolejna rewolucja – już zapowiadana choćby przez coraz większe rozpowszechnienie e-booków. Wciąż jednak istnieją zwolennicy tradycyjnych czasopism papierowych. Czy decyduje o tym przyzwyczajenie? Może papier zdaje się nam nie tak izolujący od materii świata, jak gładki szklany ekran monitora? Czy w związku z tym nie sprawdzą się przepowiednie o końcu czasopism papierowych? Jaka będzie przyszłość pism o sztuce?
Odpowiedzi na te pytania przyniesie czas. W bieżącym numerze artluka zostaną poruszowe zagadnienia związane z historią czasopism o sztuce w Polsce poczynając od lat 30. ubiegłego wieku w artykule Diany Wasilewskiej Między tradycjonalizmem a awangardą, a ich późniejsze dzieje po 1945 roku przybliży Krzysztof Stanisławski. W magazynie czytelnicy będą mogli znaleźć analize pism dostępnych dzisiaj na rynku wydawniczym i w Internecie. Ze względu na obszerną tematykę tych zagadnień, autorzy kwartlanika będą do niego powracać w przyszłych edycjach.
W aktualnym numerze artluka poruszony zostanie temat aspektów prawnych relacji sztuki i mediów, które omawia Mat Maria Bieczyński. Znaleźć będzie można artykuł Agnieszki Marii Wasieczko poświęcony kultowemu miesięcznikowi Ty i Ja. W magazynie ukaże się również rozmowa z twórcą pierwszego w Polsce pisma poświęconego rynkowi sztuki Alkiem Kucą.
Ponadto w artluku:
- postać kontrowersyjnego artysty Christopha Schlingensiefa przybliża nam Alexandra Hołownia
- Adam Mazur prezentuje wystawę duetu Golec & Czekalska w Atlasie Sztuki w Łodzi
- o najnowszej wystawie Jana Berdyszaka w CSW w Toruniu pisze Dobrila Denegri
- sztuka malarstwa na wodzie, o której pisze w artykule o tureckim artyście Sarkisie Olga Mądrowska, a o malowaniu Aleksandry Ignasiak w łódzkich kałużach Eulalia Domanowska.
- rozmowa z twórcą filmów animowanych Piotrem Dumałą
- analiza kontrowersyjnej wystawy Kazimierza Piotrowskiego TYMÓS- Sztuka gniewu 1900-2011 w toruńskim CSW w relacjach Joanny Pokornej-Pietras i Jacka Kasprzyckiego
- i jak zawsze stałe rubryki prowadzone przez Romana Kubickiego i Krzysztofa Moraczewskiego