Od 9 maja 2012 roku w Domu Jana Matejki w Krakowie można oglądać XIX-wieczny parawan z warsztatu ormiańskiego wykonanego techniką ręcznego haftu.
W drewnianej, rzeźbionej obudowie umieszczono osiem scen zdobionych techniką haftu na kanwie. Haft wykonano ściegami płaskimi, cieniowanymi oraz krzyżykami przędzą jedwabną oraz nićmi metalowymi z dodatkiem szklanych, barwnych i złoconych paciorków.
Wśród scen odnoszących się do tematyki dynastycznej zwraca uwagę bardzo rzadkie przedstawienia koronacji cesarza Franciszka Józefa na króla Węgier (8 czerwca 1867) czy koronacji cesarzowej Elżbiety na królową Węgier([8 czerwca 1867). Niezwykle interesująca jest też scena w oparciu o obraz Jana Matejki Batory pod Pskowem – przykład poszukiwania źródła inspiracji w dziejach Ojczyzny i potrzeby przywoływania ważnych wydarzeń.
Hafty, ukończone prawdopodobnie w roku 1874, wykonały przedstawicielki rodziny ormiańskiej we Lwowie: Jadwiga Torosiewicz i Zofia z Rejów Malczyńska Torosiewiczowa. Pokazowi Parawanu w Domu Jana Matejki towarzyszy prezentacja rekwizytów do obrazu Jana Matejki: Batory pod Pskowem, (1872) w związku z 140. rocznicą ukończenia obrazu.
Muzeum Narodowe w Krakowie – Dom Jana Matejki
ul. Floriańska 41