16 maja 2012 roku w sali wystaw czasowych oddziału Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie rozpoczyna się wystawa Ludzie z listy Schindlera – Józef Bau.
Wystawa składać się będzie z trzech części. W pierwszej części wystawy, dzięki odtworzeniu pracowni, pokoju, w którym w okresie istnienia getta pracował Józef Bau, zwiedzający będzie miał możliwość poznania początków życia Baua jako artysty. W drugiej części wystawy, pokazana zostanie powojenna historia Józefa Bau, w oparciu o pamiątki, wspomnienia i powojenne prace autora. W trzeciej części zaprezentowana zostanie twórczość Józefa Bau. W części przeznaczonej na małą widownią kinową wyświetlane będą kreskówki oraz krótki dokument opowiadający o twórczości artysty, a także jego wspomnienia z okresu holokaustu.
Józef Bau (1920–2002) był prozaikiem, malarzem, grafikiem i fotografem pochodzenia żydowskiego, jednym z ocalonych dzięki wpisowi na listę Schindlera. Często określany jest mianem izraelskiego Walta Disneya, gdyż to on zapoczątkował w Izraelu produkcję filmów animowanych.
Wystawa w Muzeum Historycznym wpisuje się w cykl wystaw Ludzie z listy Schindlera, opowiadających o poszczególnych osobach i ich rodzinach, które przeżyły okres wojny i zagłady dzięki pracy w Niemieckiej Fabryce Wyrobów Emaliowanych, prowadzonej przez O. Schindlera. Poświęcona będzie losom Józefa Bau podczas II wojny światowej oraz losom jego rodziny z uwzględnieniem powojennej historii. Ma ona na celu przybliżenie biografii i dorobku artystycznego tego wybitnego artysty.
Ekspozycji towarzyszy katalog, który jest swego rodzaju dopełnieniem wystawy w formie biografii wzbogaconej o fotografie oraz reprodukcje prac autora. Postać Józefa Baua jest doskonałym przykładem tego, że za imionami i nazwiskami osób z listy Schindlera kryją się pełne życia światy ludzi, którym udało się przetrwać piekło i zachować swoje człowieczeństwo.
Ludzie z listy Schindlera – Józef Bau, od 16 maja do 16 października 2012 r.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Kraków