17 maja 2012 roku w Ambasadzie Niemiec w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy archiwalnych fotografii polskich i niemieckich piłkarzy pt. Białe orły, czarne orły. Polscy i niemieccy piłkarze w cieniu polityki. Wystawę będzie można oglądać do 16 sierpnia.
Ekspozycja będzie prezentowana od 17 maja w Ambasadzie Niemiec oraz od 5 czerwca galerii plenerowej przy Placu Zamkowym (Międzymurze Piotra Biegańskiego) w Warszawie. Przygotowana została w wersjach językowych polskiej, i niemieckiej, a w galerii plenerowej również w języku angielskim.
Wystawa Białe orły, czarne orły. Polscy i niemieccy piłkarze w cieniu polityki (Weiße Adler, schwarze Adler. Polnische und deutsche Fußballer im Schatten der Politik) prezentuje zdjęcia i dokumenty dotyczące historii piłki nożnej w Polsce i Niemczech w XX wieku od pierwszych kontaktów sportowych obu narodowości (mecz Cracovii z Eintrachtem Lipsk w 1913 r.) aż po dzień dzisiejszy. Stosunki polsko–niemieckie w minionym stuleciu były szczególnie dramatyczne, a niełatwa historia wspólnych kontaktów miała swoje odzwierciedlenie także w naszych sportowych relacjach. Pokazujemy wzajemną rywalizację obu narodów na polu sportowym oraz jej uwarunkowania polityczne i społeczne.
Na wystawie prezentujemy również 11 sylwetek sportowców (10 piłkarzy i trenera), którzy przeszli do historii sportu. Każda z tych postaci przeżywała swoiste rozdarcie duszy. Znakomity bramkarz z lat 20. – Emil Görlitz był Niemcem, a grał w reprezentacji Polski; Stanislaus Kobierski był Polakiem, a grał w reprezentacji Niemiec, piłkarskim fenomenem był Ernest Wilimowski, który najpierw strzelał gole dla kadry Polski, później dla III Rzeszy.
Wystawa przypomina również okres powojenny – odgórnie narzuconą przyjaźń PRL z NRD i jej całkowite fiasko. Gdy w 1971 roku w Warszawie grała reprezentacja RFN, do Warszawy przyjechała kilkutysięczna grupa wschodnich Niemców, kibicujących piłkarzom z Zachodu. Dla mieszkańców NRD była to jedyna możliwość zobaczenia na żywo znakomitej jedenastki z RFN. Taką postawą kibiców ze wschodnich Niemiec zainteresowały się niemiecka STASI i polska SB.
Wystawę przygotowali historycy: dr Robert Gawkowski, dr Jarosław Rokicki i red. Thomas Urban, a jej tytuł nawiązuje do niedawno wydanej książki T. Urbana: Białe orły, czarne orły.
Białe orły, czarne orły. Polscy i niemieccy piłkarze w cieniu polityki
od 17 maja do 16 sierpnia
Ambasada Niemiec
Jazdów 12
Plenerowa galeria w Międzymurzu im. Piotra Biegańskiego
od 5 do 18 czerwca
Plac Zamkowy
Warszawa