26 maja 2012 roku o godz. 20.00 w Teatrze Druga Strefa w Warszawie odbędzie się prapremiera spektaklu Marilyn – życie niemożliwe w reżyserii Davida Foulkesa.
Chociaż Marilyn Monroe zdobyła serca milionów ludzi na całym świecie, jej tragedia polegała na tym, że ona sama nie była w stanie pokochać i zaakceptować siebie. Marilyn – życie niemożliwe składa się z serii rozmów Marilyn Monroe z jej matką, Gladys Baker. Spotkania te odbywają się sporadycznie na przestrzeni osiemnastu lat – od osiemnastych urodzin aktorki aż do momentu jej tragicznej śmierci w 1962 roku. Choć w rzeczywistości te rozmowy nigdy nie miały miejsca, hiszpański autor David Barbero przyjął taką konwencję, aby pokazać istotny wpływ matki na losy Marilyn. Mimo że Gladys Baker nie była w stanie opiekować się córką Normą Jean, zawsze była na pierwszym planie w jej psychice. W Marilyn – życie niemożliwe,/em> przewrotne losy matki i córki poruszają bolesne, ale uniwersalne tematy. Matka żyje wyłącznie sukcesami Marilyn, starając się wywierać wpływ na jej decyzje. Córka odrzucona przez matkę w dzieciństwie, podejmuje coraz bardziej desperackie kroki w poszukiwaniu miłości i akceptacji.
W styczniu 1991 r. za dramat Zatrute życie Marilyn Hiszpańskie Ministerstwo Kultury przyznało Davidowi Barbero prestiżową nagrodę Calderon de la Barca.
Dorota Kamińska – absolwentka warszawskiej PWST, gdzie studiowała pod kierunkiem znakomitych aktorów i pedagogów m.in. Aleksandry Śląskiej, Aleksandra Bardiniego i Tadeusza Łomnickiego. Jeszcze na studiach debiutowała w Teatrze Na Woli w spektaklu Podróż po Warszawie w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Przez ponad 20 lat związana była z Teatrem Studio, gdzie zagrała między innymi tytułową rolę w Tamarze wg Johna Krizanca w głośnym spektaklu w reżyserii Macieja Wojtyszki. Współpracowała m.in. z Józefem Szajną, Henrykiem Baranowskim, Jerzym Grzegorzewskim, Bogusławem Lindą czy Adamem Hanuszkiewiczem. Grywała też gościnnie: m. in. w Teatrze na Woli, w teatrze Komedia w Warszawie czy obecnie w Teatrze Komedia we Wrocławiu. Ogromne znaczenie w jej dorobku zawodowym odgrywa film – na swoim koncie ma blisko 50 ról. Na dużym ekranie pojawiła się po raz pierwszy w filmie Barwy ochronne Zanussiego, później można było ją podziwiać m. in. w Karate po polsku i Och Karol. Za rolę w Pręgach Magdaleny Piekorz nominowana była do nagrody Orłów. Kilka lat swojego zawodowego życia poświęciła dziennikarstwu. Redagowała i prowadziła dwa programy telewizyjne magazyn filmowy Oskar i Damski wytrych, w którym nie bała się stawiać trudnych pytań. Przez kilka lat współprowadziła Radiowe kino nocą, pisywała również recenzje i wywiady dla wielu czasopism.
Aleksandra Tomaś – aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego we Wrocławiu (2009). Stawiała swoje pierwsze aktorskie kroki grając w przedstawieniu dyplomowym w reż. Bogusława Kierca wg braci Grimm: O królewiczu, który niczego się nie bał oraz współtworząc grupę Teatru Zakład Krawiecki (spektakl SPOT!). Jej starania i zaangażowanie zostały docenione i wyróżnione na 38. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. Za monodram ..Jak początek umierania w reż. Małgorzaty Kazińskiej otrzymała I nagrodę przyznaną przez prof. J .Deglera. Ponadto, Jury nagrodziło ją Szczeblem do kariery za najlepszy debiut i najlepszy spektakl absolwenta wrocławskiej PWST (wyróżnienie przyznane przez Prorektora ds. Filii we Wrocławiu, Krzysztofa Kulińskiego). W 2010 roku otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Zdarzeniaw Tczewie. W tym samym roku zagrała w spektaklu Pan Tadeusz i inne obce języki w reż. Joanny Szczepkowskiej w Teatrze Syrena w Warszawie.
David Foulkes – wykształcenie zdobywał w Wielkiej Brytanii na Uniwersytecie w Birmingham, gdzie w 1986 r. zdobył tytuł magistra sztuki. W 1992 r. zakończył dwuletni podyplomowy staż kompozycji u prof. Włodzimierza Kotońskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wyreżyserował m. in: komedię muzyczną I love you w Teatrze Studio Buffo (2011) oraz kilka spektakli w Teatrze Druga Strefa: Kwintesencja (2003), Przystanek (2004), Mieszczanin szlachcicem (2009), Chopin – cztery wieczory pisarskie (2010). Od wielu lat mieszka i tworzy w Polsce, gdzie związany jest z Teatrem Druga Strefa, w którym zagrał m.in. w spektaklach: Pokojówka (2010), Fin de… (2009), Trad Mark Doherty. Grywał też za granicą, np. w spektaklach Confusions (1996) w Mermaids Theatre, A midsummer night’s dream (1987) i Hanky Park (1987) w Oldham Coliseum i innych. Ponadto dubbingował polskie reklamy dla konkursów międzynarodowych oraz był prezenterem wiadomości radiowych po angielsku w jednej z polskich stacji. W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę Zasłużony dla kultury polskiej.
Sylwester Biraga – reżyser, scenograf, aktor, dyrektor i założyciel Teatru Druga Strefa. Od 1990 roku wyreżyserował ponad 60 spektakli, z czego 3 premiery odbyły się w Wilnie, 1 premiera w Brukseli, 3 premiery w Avignonie, jedna premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Absolwent Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (1997). W latach 1996-2005 dyrektor Studium Animatorów Kultury Teatralnej w Warszawie. W 2009 roku autorski spektakl Sylwestra Biragi Fin de… otrzymał nagrodę dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu w Avignonie. W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal Gloria Artis.
Sylwester Krupiński – absolwent łódzkiej ASP na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W 2006 kolekcją inspirowaną twórczością Tamary de Łempickiej obronił z wyróżnieniem dyplom licencjata w Kolegium Mody, a w 2008 obronił z wyróżnieniem dyplom magisterski w Pracowni Projektowania Ubioru ad. Małgorzaty Łukawskiej. Laureat nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 r. Dwukrotny finalista konkursu Złota Nitka, na którym w 2007 r. jego kolekcja zdobyła wyróżnienia: wyróżnienie Mediów oraz Jury Kreatorów w kategorii prêt-à-porter. Projektował kostiumy do wielu sztuk teatralnych oraz kolekcje autorskie strojów prezentowanych podczas łódzkich pokazów mody Fashion Philosophy – Fashion Week.
Autor: David Barbero
Tłumaczenie: Rubi Birden
Reżyseria: David Foulkes
Scenografia: Sylwester Biraga
Kostiumy: Sylwester Krupiński
Występują:
Aleksandra Tomaś – Marilyn Monroe
Dorota Kamińska – Gladys Baker
26 maja, godz. 20.00 (prapremiera)
27 maja, godz. 17:30
28, 29, 30 i 31 maja, godz. 20.00
Teatr Druga Strefa
ul. Magazynowa 14a
Warszawa