15 sierpnia 2012 r. w Poznaniu rozpocznie się 2. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Jedną z festiwalowych sekcji będzie Nowe Kino Niemieckie.
Wśród 8 wybranych przez organizatorów tytułów, które będzie można zobaczyć zarówno filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, jak i fabularne debiuty obiecujących młodych reżyserów. Wiodącą w tej sekcji polską premierą będzie obraz Christiana Petzolda Barbara, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem tegorocznego Berlinale. Historia niemieckiej lekarki, nękanej przez chylący się ku upadkowi reżim, została świetnie przyjęta przez berlińską publiczność i zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera.
Po raz pierwszy w Polsce podczas Festiwalu Transatlantyk 2012 pokazany zostanie także obraz Hansa-Christiana Schmidta Home for a weekend. Film, opowiadający o dramacie współczesnej niemieckiej rodziny, spowodowanym m.in. chorobą psychiczną matki, miał swoją światową premierę w konkursie głównym tegorocznego Berlinale.
W sekcji Nowe Kino Niemieckie nie zabraknie także filmów kontrowersyjnych, obnażających m.in. niedostatki instytucji państwowych czy społecznych. Jednym z nich będzie z pewnością Picco w reżyserii Philipa Kocha – wstrząsające kino o życiu codziennym młodocianych przestępców w niemieckim domu poprawczym o zaostrzonym rygorze.
O filmach:
Barbara, reż. Christian Petzold, Niemcy 2012, 105’
Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię na ostatnim Berlinale Barbara to kolejny – po głośnych Good Bye Lenin i Życiu na podsłuchu – niemiecki film opowiadający o tym, jak żyło się w NRD, idealnie sytuujący się pomiędzy wymienionymi wyżej tytułami. Nie jest nostalgiczną komedią, ale nie uderza też w szalenie dramatyczne tony – być może dlatego, że rozgrywa się w początku lat 80., gdy system zaczynał się chwiać. Barbara (Nina Hoss) jest lekarką, za karę zesłaną z Berlina do prowincjonalnego szpitala. Kobieta miała czelność wystąpić o wizę do RFN, ale zamiast wyjechać na Zachód, musiała udać się na wieś, gdzie nęka ją lokalny funkcjonariusz STASI, a Barbara poddawana jest upokarzającym rewizjom osobistym.
Petzold pokazuje nie tylko oficjalną, brutalną stronę opresji, ale też jej codzienny wymiar: wszechobecną nieufność, wrogość, którymi zarażeni zostali obywatele Wschodnich Niemiec. Barbara nie ma zaufania ani do antypatycznej, wścibskiej, właścicielki mieszkania; ani kolegów w szpitalu; ostrożnie planuje schadzki z narzeczonym z Zachodu, z którym snuje plany ucieczki do RFN. Podejrzliwie przygląda się działaniom André (Ronald Zehrfeld), młodego lekarza, gotowego służyć państwu, które go wykształciło.
Picco, reż. Philip Koch, Niemcy 2010, 105’
Kevin jest nastolatkiem, który trafia do domu poprawczego o zaostrzonym rygorze. Szybko orientuje się, że w tym miejscu może być albo ofiarą albo katem. Zasady rządzące na zewnątrz nie mają tutaj znaczenia.
Reżyser piętnujący mechanizmy resocjalizacyjne daje wyrazisty obraz rodzenia się czystego zła. W dusznych i ciasnych celach, które obserwuje ascetyczna kamera, kreśli zamknięty świat młodych ludzi. Pewnej nocy Kevin bedzie musiał podjąć decyzję która zaważy na całym jego życiu…
Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk 2012
Od 15 do 22 sierpnia
Poznań