27 maja 2012 roku o godzinie 15.00 w Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach odbędzie się wernisaż wystawy Wszystko udaje coś innego.
Na wystawie otwierającej letni sezon wystawienniczy w Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Centrum Miniatur w Pobiedziskach zobaczyć będzie można prace Rafała Bujnowskiego, Michała Ciesielskiego, Roberta Kuty, Little Artist i Yar Nam.
W jaki sposób współcześni artyści oszukują widzów? CSW przy Starym Rynku w Poznaniu okazało się miejscem zdolnym do przeprowadzenia analizy tego problemu, stając się polem do gry znaczeniami, balansowania na granicy między sztuką a rzeczywistością, prawdą a fikcją, oryginałem a kopią.
Także dziś artyści i kuratorzy stawiają widzów w pozycji legendarnego Zeuksisa z Heraklei, ateńskiego artysty z V w. p.n.e, który konkurował z Parrazajosem o miano najlepszego malarza iluzjonistycznego. Parrazajos tak realistycznie namalował kotarę na swoim obrazie, że Zeuksis, ulegając tej iluzji, poprosił o odsłonięcie obrazu. Jego zdumienie nie miało granic, gdy okazało się, że widniejąca na obrazie kotara nie jest prawdziwa. Echo zakładu Zeuksisa z Parrazajosem wciąż odbija się w świecie sztuki.
Artyści:
Rafał Bujnowski (ur. w 1974 r. w Wadowicach). W latach 1995-2000 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współzałożyciel i członek grupy Ładnie. Tematem prac Bujnowskiego – obrazów, wideo, obiektów czy akcji – są konwenanse związane ze społecznym funkcjonowaniem artysty, dzieł sztuki i obrazów, jak również konwencjonalność samej sztuki. Jego obrazy to malarstwo konceptualne. Ujawniają i zmieniają swój sens w zależności od kontekstu w jakim zostaną umieszczone, to swoiste modele dzieł sztuki.
John Cake i Darren Neave (znani jaki The Little Artists). Brytyjscy artyści współpracujący od 1995 roku. W swojej twórczości koncentrują się na badaniu roli dzieła sztuki, artysty i kultury, w której artysta tworzy. Z klocków lego wykonują rzeźby, przedstawiające celebrytów świata sztuki – artystów, krytyków, galerzystów. Wykonują również własne wersje dzieł m. in. Damiena Hirsta, Jeffa Koonsa czy Braci Chapman. Autorzy wielu indywidualnych wystaw w Europie, USA i Nowej Zelandii.
Michał Ciesielski (ur. w 1988 r. w Niemocinie). Artysta wizualny, performer, krytyk. Kurator wielu wystaw, festiwali oraz autor tekstów o sztuce. Odbył studia na Politechnice Zielonogórskiej w Instytucie Sztuk Pięknych. Dyplom obronił z wyróżnieniem w VII Pracowni Rysunku prof. Jerzego M. Stillera w roku 2011. Obecnie wykłada na macierzystej uczelni.
Robert Kuta (ur. w 1988 r. w Tarnowie). Od roku 2007 roku studiuje na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz Ecole Estienne w Paryżu we Francji. Odbył również półroczne stypendia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Współpracuje z polskimi magazynami lifestylowych m.in K MAG, Exklusiv, Viva!Moda. Jest twórcą nadruków na ubrania dla projektantki Gosi Baczyńskiej, grupy ZUO CORP i zespołu Myslovitz oraz stypendystą TVP w konkursie “Dolina kreatywna czyli czego szuka młoda sztuka.” Prowadzi również warsztaty z ilustracji mody oraz print designu.
Yar Nam (ur. w 1978 r. w Seulu). W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych w Seoul National University. Zajmuje się sztuką pasożytniczą. Jego działania prowokują do refleksji na temat kopii i oryginału w sztuce współczesnej. Polemizuje z koncepcją autora, często działając pod pseudonimem staje się „cieniem” innych artystów. Jego prace pozostają często niezauważone, ponieważ rezygnuje z własnego stylu.
Wszystko udaje coś innego
Wernisaż: 27 maja, godz. 15.00
Kuratorzy: Aurelia Nowak, Maciej Stachowiak
Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach
Fabryczna 100
Pobiedziska Letnisko