21 maja 2012 roku w Galerii Domu Norymberskiego w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie, rozpocznie się wystawa Foto-soc-dizajn 50.60.
Wystawa Foto-soc-dizajn 50.60. stanowi pierwszą odsłonę projektu Polski Fotodizajn o charakterze badawczym, wystawowym i edytorskim, zainicjowanym przez Galerię Asymetria, Fundację Archeologia Fotografii i Raster. Zamierzeniem organizatorów jest przyjrzenie się historii szczególnego gatunku fotograficznego – fotografii dizajnu. Poprzez cykl wystaw oraz podsumowującą ją publikację albumową można odkryć na nowo intrygującą, ale mało znaną część dorobku polskich fotografików, a przy okazji ukazać historię polskiego XX-wiecznego dizajnu z innej niż dotychczas perspektywy. Interesująca jest nie tylko rola fotografii w kreowaniu aury produktu i jego ikoniczności, znaczenie dokumentacji fotograficznej dla historiografii, ale również przedmiot i towar jako temat fotograficzny, relacja między artystycznym a komercyjnym wymiarem fotografii.
Rozziew pomiędzy zjawiskiem wzornictwa, jako funkcji rynku a socdesignem miał być wypełniony zupełnie nowym myśleniem w okresie odwilży.
Druga połowa lat 50. była w Polsce czasem szczególnego ożywienia kulturalnego i poodwilżowego entuzjazmu. Dziesięć lat po zakończeniu wojny i po traumatycznym doświadczeniu stalinowskiego socrealizmu, kultura artystyczna i wizualna wkroczyła w epokę nowoczesności. Nowoczesność stała się wówczas słowem odmienianym przez wszystkie przypadki, kluczem do opisu nowego paradygmatu kulturowego, powrotem do załamanego projektu modernistycznego i obietnicą nowego, kosmopolitycznego otwarcia polskiej sztuki. Nowoczesność była podjęciem nowej, uniwersalistycznej estetyki, ale miała zarazem oczywiste oblicze polityczne. Jej siła tkwiła nie tylko w odrzuceniu forsowanej przez komunistyczne władze doktryny socrealistycznej, ale też w jakości i treściach nowego języka formalnego. Zasadniczą zaś cechą projektu nowoczesnego była jego totalność, wszystko miało teraz stać się nowoczesne: sztuka, architektura, nauka, ale też mieszkania, meble, moda, fotografia, a przede wszystkim… człowiek.
Łukasz Gorczyca
W pierwszej kolejności pokazane zostaną prace klasyka polskiej fotografii Zbigniewa Dłubaka, który w latach 60-tych w opinii Urszuli Czartoryskiej zrobił również najciekawszą aranżację wnętrza sklepu z użyciem fotografii. Jego projekt salonu Adam z konfekcją męską przy ul. Świętokrzyskiej (1962), pełny jest dwuznacznego dowcipu – młody elegancki człowiek, leżący na ścianie i wydłużony do niemożliwości pokazany zostaje na fotografii w innych miejscach sklepu w perspektywie nadrealistycznej.
Pokazane zostaną fotografie Tadeusza Sumińskiego, kojarzonego powszechnie z fotografią krajobrazu. Był on wieloletnim współpracownikiem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, dla którego fotografował wzornictwo, modę i architekturę.
W końcu będzie można zobaczyć kontynuację reportażu Wojciecha Plewińskiego z Ogólnopolskiego Salonu Architektury Wnętrz w Krakowie (1958), gdzie nowoczesne meble – prototypy przeznaczone dla masowego odbiorcy pokazane w poodwilżowej estetyce, dzięki obecności modelki (Krystyna Zachwatowicz) tworzą aurę pełną erotyzmu. Ponadto tego samego autora zdjęcia z konkursu Samów z 1959 roku, na placu Defilad w Warszawie – rajdu samochodów – prototypów wyprodukowanych własnoręcznie przez obywateli.
Na wystawie pokazane zostaną również fotografie Eustachego Kossakowskiego, arcydzieło z dziedziny fotoreportażu, rejestrujące otwarcie Supersamu w Warszawie (1962), gdzie m.in. dekoracje projektował Gabriel Rechowicz.
Fotografie z wystawy wydane zostały przez Galerię Asymetria w Błąd! Nieprawidłowy odsyłacz typu hiperłącze.. Koncepcja ekspozycji fotografii opracowana specjalnie przez Piotra Dumę i Anetę Faner ma odsłaniać ideę gry pomiędzy ornamentem a znakiem, czyli tworzyć wizualnie swoisty gabinet form nowoczesnych.
Foto-soc-dizajn 50.60., od 21 maja do 15 czerwca
Galeria Domu Norymberskiego
ul. Skałeczna 2
Kraków