21 maja 2012 roku o godzinie 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie w ramach Miesiąca Fotografii odbędzie się wernisaż wystawy Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii.
Na wystawie Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie pokazane zostanie ponad trzysta prac. Trzonem ekspozycji jest blisko dwieście zdjęć, zaliczanych do tych, które zmieniły fotografię w sztukę, w tym tak znane, jak: Dziewczyna z leicą, Schody, Lila Brik czy seria konstruktywistycznych portretów miejskich. Do zobaczenia będą też kolaże, fotomontaże i grafika użytkowa, m.in. okładki czasopism, plakaty i książki. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Moskiewskiego Domu Fotografii.
XX-wieczna rosyjska awangarda jest zjawiskiem wyjątkowym nie tylko w kulturze rosyjskiej, lecz także światowej. Energia twórcza artystów tej epoki jest wciąż aktualnym źródłem inspiracji dla sztuki i dla wszystkich, którzy interesują się dorobkiem artystycznym tego okresu.
Aleksander Rodczenko był jednym z głównych twórców ideologii, a także artystycznej atmosfery tego okresu. Malarstwo, dizajn, teatr, kino, typografia i fotografia – wszystkie dziedziny, które interesowały artystę – ulegały przeobrażeniom, otwierając się na zupełnie nowe kierunki. To wtedy, w 1924 roku, fotografię zdominował Aleksander Rodczenko, znany już wówczas artysta, kierujący się w swej estetyce hasłem Eksperyment jest naszym obowiązkiem. Efektem tego podejścia była fundamentalna zmiana w postrzeganiu istoty fotografii i roli fotografa – pojawiło się myślenie konceptualne. Fotografia przestała ograniczać się do odzwierciedlania rzeczywistości, stała się także środkiem wizualnego przedstawiania dynamiki myśli ludzkiej.
W latach dwudziestych, tworząc kolejne cykle fotograficzne, Rodczenko formułował coraz to nowe zadania i manifesty odnoszące się do tego, czym będzie i fotografia, i życie, gdy już przejdą transformację za sprawą idei konstruktywizmu. W latach trzydziestych, zwłaszcza pod koniec, podjął próbę analizy życia i twórczości – również własnej – uwięzionych w realiach socrealizmu. Aleksander Rodczenko pozostawił po sobie dzięki drukowanym artykułom i pamiętnikom unikatowy zapis artystycznych przemyśleń rosyjskiego fotografa-filozofa, który przeżył historyczny kataklizm, będący źródłem tragicznego wewnętrznego konfliktu świadomych założeń i podświadomej potrzeby tworzenia.
Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii, od 22 maja do 19 sierpnia
Wernisaż: 21 maja 2012, godz. 18.00
Organizatorzy wystawy: Urząd Miasta Moskwy, Wydział Kultury Urzędu Miasta Moskwy, Muzeum Moskiewski Dom Fotografii, Muzeum Narodowe w Krakowie
Kurator: Olga Swibłowa
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny
al. 3 Maja 1
Kraków