18 maja 2012 roku, podczas Międzynarodowego Dnia Muzeów w Warszawie, poznański projekt 5 zmysłów. Audiodeksrypcja otrzymał przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2011.
Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem w polskim muzealnictwie i ma na celu uhonorowanie najciekawszych inicjatyw z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej – wyrażenie uznania dla pracy autorów, twórców i realizatorów dokonań muzealnych oraz upowszechnianie nowatorskich rozwiązań organizacyjnych. Stanowi istotne forum wymiany doświadczeń, daje obraz tendencji, jakie zachodzą w polskim muzealnictwie. Wyróżnienie w Konkursie jest podkreśleniem najwyższej rangi realizowanego projektu na kulturalnej mapie kraju. Przez trzydzieści lat konkurs zmieniał się pod względem m.in. sposobu wyłaniania i nagradzania zwycięzców, przyznawanych nagród, powoływania i pracy jury. Określone jednak na samym początku przez jego inicjatorów główne założenie nagradzania i upowszechniania najwybitniejszych osiągnięć ze wszystkich obszarów działalności muzealnej pozostało niezmienione. Konkurs cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, w tym roku we wszystkich kategoriach wpłynęło w sumie 180 zgłoszeń w dziesięciu kategoriach konkursowych.
5 zmysłów. Audiodeksrypcja to pierwsza w Polsce wystawa sztuk wizualnych połączona z szeregiem wydarzeń o charakterze edukacyjnym, zaadresowana do osób niewidomych i słabowidzących. Projekt zrealizowany został przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, Stowarzyszenie Edukacyjne MCA oraz Agencję More Than One Production w dniach od 15 października do 27 listopada 2011 roku. Jednym z głównych elementów projektu była wystawa, która prezentowała 25 dzieł pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, oraz ich opisy wykone techniką audiodeskrypcji. Wśród opisanych dzieł znalazły się między innymi obrazy Jacka Malczewskiego czy Józefa Pankiewicza. Ze względu na to, że prezentowane obiekty skomponowane zostały wokół tematu pięciu zmysłów, opisy słowne dotyczące wyglądu dzieł wzbogacone były o dodatkową charakterystykę uwzględniającą specyfikę zmysłu, do którego się odnosiły. W ten sposób zapoznanie się z treścią dzieła odbywało się wielotorowo – także przez dotyk, smak, zapach, dźwięk. Wykorzystane zostały zatem ścieżki, które ułatwiają, czy wręcz umożliwiają osobom niewidomym funkcjonowanie w otaczającej rzeczywistości.
Ambicją wystawy było umożliwienie osobom niewidomym i słabowidzacym samodzielne jej zwiedzanie. W tym celu wykorzystany został nowoczesny system audoprzewodników. Obok wystawy w ramach projektu odbył się szereg wydarzeń o charakterze edukacyjnym i naukowym: lekcje muzealne, warsztaty, seminaria, konferencje – wszystkie wydarzenia związane były ze sztuką umieszczoną w kontekście głównego tematu. Nadrzędnym celem projektu 5 zmysłów. Audiodeksrypcja było zwrócenie uwagi na wymiar społeczny planowanego przedsięwzięcia – zwrócenie uwagi na osoby niewidome i słabo widzące nie tylko w kontekście popularnego obecnie hasła równania szans. Zaproszenie do muzeum tych, których dotąd nie brano pod uwagę jako potencjalnych odbiorców szeroko pojętych sztuk wizualnych stało się pretekstem do akcentowania odmienności – w sensie pozytywnym.
Organizatorzy przedsięwzięcia zapowiadają, że w drugiej połowie 2012 roku zrealizowana będzie kontynuacja projektu pod nazwą 5 zmysłów. Pauza. Tym razem skierowany on będzie do społeczności osób niesłyszących.
Sybilla przyznawana jest w 10 kategoriach. Projekt 5 zmysłów. Audiodeksrypcja otrzymał nagrodę w kategorii najważniejsze przedsięwzięcie edukacyjne. Z rąk Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzaty Omilanowskiej nagrodę odebrała Kuratorka projektu – Ewa Drążkowska oraz delegacja Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Karola Marcinkowskiego 9
Poznań